Rusya: Taliban Tacikistan sınırını kontrol ediyor

Rusya: Taliban Tacikistan sınırını kontrol ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Taliban'ın Afganistan-Tacikistan sınırının üçte ikisini kontrol ettiğini belirtti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Afganistan-Tacikistan sınırındaki gerilimin ciddi şekilde tırmandığına dikkat çekti.

Zaharova, "Taliban, sınır bölgelerinin çoğunu kısa sürede işgal etti ve şu anda Tacikistan sınırının yaklaşık üçte ikisini kontrol ediyor" dedi.

Sputnik'in haberine göre, Moskova'nın tüm tarafları itidale çağırdığını belirten Zaharova, "Rusya, müttefiki Tacikistan'ın topraklarına saldırganlığı önlemek için ek önlemler almaya hazır ve tüm tarafları gerilimi ülke dışına taşımama çağrısı yaptı" ifadelerini kullandı.

Taliban sınıra bayrak dikti

Afganistan-Tacikistan sınırındaki varlığını artıran Taliban'ın dün sınıra bayrak diktiği belirtilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tacik mevkidaşı İmamali Rahman ile yaptığı görüşmede Afganistan sınırındaki durum ile ilgili Tacikistan’a gerekli desteği vermeye hazır olduğunu teyit etmişti.

Afganistan'daki durumun hızla kötüye gittiğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da müttefikleri korumak için Tacikistan sınırındaki Rus askeri üssünü kullanmaya hazır olduklarını belirtmişti.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.