1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Rusya: Ukrayna'da hedeflerimize ulaşacağız
Rusya: Ukrayna'da hedeflerimize ulaşacağız

Rusya: Ukrayna'da hedeflerimize ulaşacağız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ilk kez görüştü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Blinken, Rusya'nın Ukrayna tahılının ihracı konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmesini beklediklerini kendilerine ilettiğini söyledi. Blinken ayrıca, Rusya'nın Ukrayna topraklarını ihlak etmesi halinde bunu dünyanın tanımayacağını da vurguladığını kaydetti.

Lavrov da "Küresel gıda krizinin ABD'nin yaptırımları sebebiyle karmaşık hale geldiğini, Batı'nın silah yardımlarıyla Ukrayna savaşını daha da uzattığını" savundu.

Rus mevkidaşı ile telefonda görüşen Blinken, "Samimi ve doğrudan bir görüşme yaptık. Britney Griner ve Paul Whelan'ın serbest bırakılmasına ilişkin sunduğumuz teklifi kabul etmelerini Kremlin'e ısrarla vurguladım." ifadesini kullandı.

Tahıl anlaşmasında taahhütleri yerine getirme çağrısı

Blinken, görüşmede, Rusya'nın Ukrayna tahılının ihracatı konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmesini de vurguladığını belirterek, "Ukrayna Büyükelçimiz Bridget Brink, bu sabah Odessa Limanı'ndaydı. Tahılların gemilere yüklendiğini ve harekete hazır olduğunu doğruladı. Rusya'nın burada atacağı adımlar tüm dünya için çok önemli." diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölümlerini ilhaka hazırlandığına ilişkin belirtileri de görüşmede gündeme getirdiğini söyleyen Blinken, "Dünya, hiçbir zaman ilhakı kabul etmeyecek. Rusya, bu planlarına devam ederse ek yaptırımlar uygularız." uyarısında bulundu.

Blinken, Rus saldırıları bitene kadar Ukrayna'ya desteklerini sürdüreceğine işaret ederek, "Japonya da dahil tüm ortak ve müttefiklerimizle Ukrayna'yı desteklemek ve Moskova'dan yaptıklarının hesabını sormak için yakından çalışıyoruz. Ancak ABD, bu savaşı bitirmek için tüm anlamlı diplomatik çabalara destek vermeye de hazırdır." değerlendirmesinde bulundu.

ABD basınında çıkan bazı haberlerde de ABD'nin, ABD’li kadın basketbolcu Brittney Griner ve ABD'li eski asker Paul Whelan'a karşılık ABD'de tutuklu bulunan Rus Viktor But'u iade edeceği öne sürülmüştü.

Lavrov: Ukrayna'da hedeflerimize ulaşacağız

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'li mevkidaşına, "Rusya, Ukrayna'da gerçekleştirdiği özel askeri operasyon hedeflerine ulaşacak" ifadesini kullanırken, küresel gıda durumunun ABD yaptırımları sebebiyle karmaşıklaştığını öne sürdü.

Lavrov, ABD, Rusya'dan gıda tedarikine yönelik yaptırımların geri çekilmesine ilişkin vaatlerini yerine getirmediğini bildirdi.

"Batı'nın Ukrayna'ya silah tedariki sadece çatışmayı uzatıyor." diyen Lavrov, mahkum takası konusunun sessiz diplomasiyle çözülmesi gerektiğini Blinken'a belirtti.

Kaynak: NTV

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler