1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'dan 'Kıbrıs'ta ABD askeri varlığı' uyarısı
Rusya'dan 'Kıbrıs'ta ABD askeri varlığı' uyarısı

Rusya'dan 'Kıbrıs'ta ABD askeri varlığı' uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Güney Kıbrıs'a ABD'nin adadaki askeri varlığını artırma planına engel olma çağrısı yaptı.

Sputnik
A+A-

Moskova yönetiminin ABD'nin planındaki Rusya karşıtı unsurları görmezden gelemeyeceğini ve bu arka planın gizlenmediği kaydeden Zaharova, söz konusu planın hayata geçmesi halinde Rusya'nın cevabi önlemler almak zorunda kalacağını vurguladı.

Zaharova, adadaki askeri varlığın artırılmasının ve adanın ABD ile NATO'nun Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'daki planlarına dahil edilmesinin adanın istikrarına zarar vereceğini ve Rusya'nın Güney Kıbrıs'ı bu konuda uyardığını sözlerine ekledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu, Zaharova'nın açıklamalarının sorulması üzerine hükümetin adadaki askeri varlığın artırılmasını amaçlamadığını söyledi.

Prodromu, "Kıbrıs'ın silahlandırılması gibi bir amacımız yok. Kıbrıs, elverişli coğrafi konumu nedeniyle yalnızca resmi talep olması veya memorandum yapılması halinde insani misyon tesislerine ev sahipliği yapıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler