1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Rusya'dan Venezuelalı lider Maduro'ya destek
Rusya'dan Venezuelalı lider Maduro'ya destek

Rusya'dan Venezuelalı lider Maduro'ya destek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 'Venezuela'nın yaşadığı ekonomik durgunluk, meşru hükümeti devirmek amacıyla yürütülen, hatta gücün kullanıldığı bir kampanyaya dayanıyor' diye konuştu.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Venezuela'ya yaptığı ziyaret sırasında başkent Caracas'ta Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti ile kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido ve destekçilerinin yer almadığı, muhalif grupların oluşturduğu Ulusal Diyalog Masası üyeleriyle bir araya geldi.

ABD'nin Venezuela'ya uyguladığı yaptırımları kınayan Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Venezuela'da meşru Maduro hükümetine karşı bir halk ayaklanmasını teşvik ettiğini belirtti.

Venezuela'ya dışarıdan müdahale edilmeye çalışıldığına dikkati çeken Lavrov, "Venezuela'nın yaşadığı ekonomik durgunluk, meşru hükümeti devirmek amacıyla yürütülen, hatta gücün kullanıldığı bir kampanyaya dayanıyor. ABD'nin tek taraflı eylemlerinin sosyal çevreleri etkilemesi aşırı bir durum." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela'daki durumun barışçıl tedbirlerle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "Venezuela'daki ulusal diyalog bütün siyasi partilere açıktır ve radikal muhaliflerin bu tür eylemlere karşı alerjisi olduğu çok net. Bazı siyasilerin hırslarının, halkın çıkarlarının üzerine çıkmaması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Rusya hükümetinin, Venezuela'daki hükümet ile muhalefet arasındaki görüşmeleri destekleyeceğini söyleyen Lavrov, diyalog masasının milli bir yol açmayı ve ekonomik konuları ele almayı başardığını da sözlerine ekledi.

Sergey Lavrov, Ulusal Diyalog Masası'na katılmadan önce Venezuelalı mevkidaşı Jorge Arreaza ve Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez ile görüştü.

haber-altliklari-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler