1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Rusya Venezuela'ya askeri birlik gönderdi
Rusya Venezuela'ya askeri birlik gönderdi

Rusya Venezuela'ya askeri birlik gönderdi

Rusya, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Moskova ziyareti sırasında Venezuela'ya askeri uzmanlardan oluşan bir ekip gönderdi.

A+A-

Rusya, ekonomik ve siyasi krizin yaşandığı Venezuela'ya askeri uzmanlardan oluşan bir ekip gönderdi. Uzmanların Rusya'nın Latin Amerika ülkesinde sattığı askeri techizatın bakımını yapmak üzere gönderildiği belirtildi. Rus askeri uzmanların Venezuela'ya gidişi Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesine denk gelmesi dikkat çekti.

İki liderin ikili işbirliğinin geliştirilmesi üzerine bir araya geldiği belirtildi. Putin Maduro'yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Moskova'nın Venezuela için uygunsuz ve zarar verici olabilecek ve halkının refahına tehdit oluşturabilecek herhangi bir diyaloğa girmeyi reddedeceğini kaydetti.

ABD'nin "Maduro'yu devirme çabaları" esnasında ülkeye en büyük desteği sağlayan Moskova, büyük enerji yatırımlarının bulunduğu Venezuela'ya askeri ve petrol sanayi için destek çıktı ve borç verdi. ABD hükümetinin Putin'in Maduro'ya askeri yardım göndermemesi yönündeki uyarılarına rağmen Rus hükümeti teçhizat tamiri amacıyla bu yıl içinde defalarca asker göndermişti.

Muhalefet ve Maduro arasındaki görüşmelerde son durum

Muhalefet lideri Juan Guaido eylül ayı başında Barbados'ta Norveç'in arabuluculuğunda hükümetle yürütülen görüşmelerde Maduro yönetiminin ABD'nin yaptırımları sıkılaştırmasının ardından delegasyonunu geri çekmesi üzerine sonuçsuz kaldığını açıkladı.

Muhalif milletvekillerinden bazıları Maduro ile ayrı görüşme yürütülmesini önermiş ancak Guaido bu öneriyi reddetmişti. Putin daha önce Maduro ile muhalefet arasındaki görüşmeleri desteklediğini belirtmişti.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler