1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Venezuela lideri Maduro muhalif lider Guaido için tutuklama emri çıkarttı
Venezuela lideri Maduro muhalif lider Guaido için tutuklama emri çıkarttı

Venezuela lideri Maduro muhalif lider Guaido için tutuklama emri çıkarttı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido hakkında tutuklama emri çıkarttı.

A+A-

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido ve Leopoldo Lopez hakkında ABD ile işbirliği yaparak ülkeye saldırı planladıkları iddiasıyla tutuklama emri çıkarttı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro pazar günü yaptığı açıklamada, ülkedeki askeri mevzilere ABD ile birlikte komplo düzenlemeyi planlayanlar için tutuklama emri çıkarttığını duyurdu.

Ulusal Meclis'te konuşan Nicolas Maduro, Juan Guaido ve Leopoldo Lopez'in başını çektiğini iddia ettiği operasyonun istihbarat servisi tarafından cumartesi günü ortaya çıkarıldığını söyledi.

Venezuela'da siyasi kriz

Muhalefet Lideri Gauido, Maduro'nun kazandığı 2018 seçimlerinin hileli olduğunu öne sürmüş ve insanları toplu göçe sevk eden ekonomik krizi bitirme sözü ile "anayasanın verdiği yetkiye dayanarak" kendisini geçici devlet başkanı ilan etmişti.

Aralarında ABD'nin de bulunduğu 50'den fazla ülke Guaido'yu Venezuela'nın meşru devlet başkanı olarak tanımıştı. Maduro ise Guaido'yu hükümeti devirmek isteyen "Washington destekli kukla" olarak nitelendirmişti.

Juan Guaido ve Voluntad Popular partisinin lideri Leopoldo Lopez, 30 Nisan'da askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler