Somali'de yabancı güçlere ait helikopter düştü: 3 ölü

Somali'de yabancı güçlere ait helikopter düştü: 3 ölü

Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonuna ait bir helikopterin Somali'nin Aşağı Şabel bölgesinde eğitim uçuşu yaptığı sırada düşmesi sonucu 3 personelin öldüğü açıklandı.

(Fotoğraf: Birleşmiş Milletler | Arşiv)

Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu (ATMIS) güçlerine ait bir helikopter Somali'nin Aşağı Şabel bölgesinde düştü.

ATMIS'ten pazar günü yapılan açıklamada, Mogadişu yönetimine bağlı ordu güçlerinden askerlerinde içerisinde bulunduğu 11 yolcuyu taşıyan misyona ait helikopterin düşmesi sonucu 3 personelin öldüğü, 8 personelin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca helikopterin ölü ve yaralıların tahliye edilmesine dair eğitim uçuşu yaptığı sırada düştüğü ifade edildi.

ATMIS, helikopterin düşmesi sonucunda hayatını kaybeden personellerin kimliğini ve uyruklarını paylaşmazken yerel kaynaklar, ölenler arasında Somalilerin de bulunduğunu ifade ediyor.

ATMIS nedir?

Doğu Afrika ülkesi Somali’de Afrika Birliği’nin ATMIS misyonu bünyesinde yaklaşık 20 bin asker bulunuyor.

Afrika Birliği Somali Misyonu'nun (AMISOM) görev süresinin bitimi sonrasında ülkede yeni bir misyon oluşturuldu. AMISOM, 31 Mart tarihi itibarıyla yerini Afrika Birliği Somali Geçiş Misyonu'na (ATMIS) bıraktı.

Çoğunluğu bölgedeki Hıristiyan güçlerden oluşan ve ABD tarafından desteklenen AMISOM, Somali'de İslami Mahkemeler Birliği yönetiminin devrilmesi sonrası Batı destekli bir yönetim kurulması sürecinde başat rol oynamıştı.

Halihazırda ATMIS bünyesinde Somali'de yaklaşık 20 bin asker bulunuyor.

Afrika Birliği askerleri Somali'de sivillere yönelik saldırılar ve sistematik tecavüz gibi insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

ATMIS, düzenli olarak ülkedeki asker sayısını azaltarak, güvenliği Mogadişu hükümeti güçlerine devredecek.

2024 yılının Aralık ayında ise güvenliğin tamamen Mogadişu hükümetine bırakılması planlanıyor.

somali-atmis.jpg

Kaynak: Mepa News

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.