Somali'nin kuzeyinde devam eden iç savaşta en az 150 sivil katledildi

Somali'nin kuzeyinde devam eden iç savaşta en az 150 sivil katledildi

Somali'nin kuzey kesimindeki Las Anod bölgesinde Somaliland ve Puntland güçleri arasındaki çatışmalar çok sayıda sivilin canına mal oldu.

Somali'nin kuzeyindeki iç çatışmalar can almaya devam ediyor.

Las Anod bölgesindeki iç savaşta şimdiye dek yüzlerce kişinin can verdiği düşünülüyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre çatışmalar Şubat ayı başından bu yana sürüyor.

Somaliland yönetimine bağlı güçler kısa bir süre önce çekildikleri Las Anod şehri ve çevresine yönelik saldırılar yürütüyor. Puntland güçleri ve yerel milis gruplar ise Somaliland güçlerine karşı koyuyor.

Las Anod'un kabile liderlerinden Garad Jama Garad Ali, bölgedeki çatışmalarda en az 150 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Garad Ali 500'ü aşkın sivilin yaralandığını, 400 bini aşkın kişinin ise evlerini terk ettiğini kaydetti. Ali, bölgenin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Şehrin konumu:

Ne olmuştu?

Birkaç ay önce bölgede sokağa dökülen göstericiler Somaliland yönetiminin Las Anod bölgesini "zorla işgal ettiğini" savunurken yönetimin bölgede güvenliği sağlayamadığını ifade ediyordu.

Bölgede gerilimin artmasının ardından Somaliland güçleri Las Anod şehrini terk etmişti. Tansiyonun yükselmesinin Puntland ile Somaliland arasında çatışmalara yol açmasından endişe ediliyordu.

Somaliland güçleri 2007 yılında Puntland'a bağlı birlikleri mağlup ederek bölgeden çıkarmış ve şehri ele geçirmişti.

İki bölge arasındaki alanlar halen taraflar arasında sınır ihtilaflarına yol açıyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.