1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan ordusu müzakere masasından çekildi
Sudan ordusu müzakere masasından çekildi

Sudan ordusu müzakere masasından çekildi

Sudan'da düzenli ordunun ateşkes ve barış müzakerelerinden çekildiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da Abdulfettah el Burhan liderliğindeki düzenli ordunun Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde devam eden barış müzakerelerinden çekildiği bildirildi.

Sudanlı diplomatik kaynakların El Cezire'ye yaptığı açıklamaya göre, düzenli ordu,15 Nisan'daki darbe girişiminin arkasında yer alan Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK) saldırılarını sürdürdüğü gerekçesiyle görüşmelerden çekildi.

Düzenli ordu, General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki HDK'yi başkent Hartum'da hastanelere ve diğer sivil merkezlere saldırılar düzenlemekle suçladı.

HDK ise iddiaları reddederek düzenli orduyu müzakere masasını devirmek ve kendilerine ağır saldırılar tertip etmekle suçladı.

Bir süredir tarafların karşılıklı olarak askeri hamlelere hazırlandığı ve müzakerelerin sona erebileceği öne sürülüyordu.

Sudan'da çatışmalar

Sudan'da darbe içinde darbe girişiminin ardından başlayan çatışmalar halen devam ediyor.

General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri 15 Nisan günü General Abdulfettah el Burhan öncülüğündeki cuntaya karşı darbe girişiminde bulunmuştu.

Darbe girişimi sonrasında çıkan çatışmalarda başta başkent Hartum olmak üzere Sudan'ın birçok bölgesi savaş alanına döndü.

Çatışmaların başlamasının üzerinden 45 günden fazla süre geçse de ülkede gerilim sona ermiş değil.

Taraflar arasında birçok kez ateşkes ilan edilmesine rağmen söz konusu ateşkeslere genel olarak riayet edilmedi.

Ülkede çatışmaların devam etmesinin insani krizi derinleştirmesinden ve Sudan'da parçalanmaya yol açmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler