1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da El Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren Avad bin Avf istifa etti
Sudan'da El Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren Avad bin Avf istifa etti

Sudan'da El Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren Avad bin Avf istifa etti

Sudan'da darbenin ardından kurulan Askeri Geçiş Konseyi'nin başkanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf görevi bıraktığını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da darbenin ardından kurulan Askeri Geçiş Konseyi'nin başkanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf görevi bıraktığını açıkladı.

Aynı zamanda Savunma Bakanı olan Ahmed bin Avf, devlet televizyonundan yayınlanan açıklamasında, yerine Korgeneral Abdül Fettah Abdülrahman el Burhan'ın getirildiğini duyurdu.

Protestocular, darbe liderlerinin rejimin bir parçası olduğunu söyleyerek sokakları terk etmeyi reddediyordu.

Askeri Geçiş Konseyi, Sudan'da yönetimin halka geçeceğini kaydetmiş, ancak darbeyle görevden aldığı Devlet Başkanı Ömer el Beşir'i sınır dışı etmeyeceğini açıklamıştı.

Başkent Hartum'da Cuma günü basın toplantısı düzenleyen konseyin siyasi komitesinin başkanı Ömer Zeynelabdin, Ömer el-Beşir'in Sudan'da yargılanabileceğini söyledi.

Zeynelabdin, "Biz, Askeri Konsey olarak devlet başkanını sınır dışı etmeyeceğiz. Ancak onu yargılayabiliriz" dedi.

Ömer el Beşir hakkında Sudan'ın batısındaki Darfur'da 2003'te yaşanan iç savaşta insanlık ve savaş suçu işlemek suçundan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından çıkartılmış yakalama kararı bulunuyor.

Halen ev hapsindeki el Beşir'e ne olacağı henüz bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ise Sudan'a, Ömer el-Beşir'in yargılanmasıyla ilgili olarak UCM'yle işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Protestoculara diyalog çağrısı

Orgeneral Avad Muhammed Ahmed bin Avf, daha önce yaptığı açıklamada protestoculara amaçlarına ulaşmalarında yardımcı olmak istediklerini ancak "ülkede kaosa hoşgörü göstermeyeceklerini" söyledi.

Avf ayrıca Sudan'da kurulacak yeni hükümetin sivillerden oluşacağını belirtti.

Protestocular, darbenin ardından ülkede 1 ay boyunca akşam 22:00'den sabah 04:00'e kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağına da karşı çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler