1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban kuzeyde önemli ilçenin kontrolünü sağladı
Taliban kuzeyde önemli ilçenin kontrolünü sağladı

Taliban kuzeyde önemli ilçenin kontrolünü sağladı

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde Tahar ilinin Havaca Ğar ilçesini ele geçirdi.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde saldırılarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl "Hendek Operasyonları" adı verilen bahar saldırılarında ele geçirilen ilçelere bir yenisi daha eklendi.

Taliban Afganistan'ın kuzeyinde Tahar ilinin Havaca Ğar ilçesinin merkezini ele geçirdi. Tahar ili, Taliban'ın Afganistan'ın kuzeyindeki kalesi sayılan Kunduz ilinin doğu komşusu. Taliban bir süredir Kunduz'daki faaliyet alanını Tahar'a taşımış durumda.

Bu kapsamda grup, özellikle Kunduz sınırında yer alan Havaca Ğar ilçesine önemli saldırılar düzenliyordu. İlçede, kırsalda yer alan karakollar grubun hedefindeydi. Daha önce birçok karakol Taliban tarafından ele geçirilmiş ve çok sayıda güvenlik görevlisi öldürülmüştü. Grup her geçen gün ilçenin merkezine yakınlaşıyordu.

İlçenin konumu şu şekilde:

Taliban tarafından açılan yapılan açıklamada, bugün sabah saatlerinde ilçe merkezine girildiği ve kontrolün sağlandığı ifade edildi. Grubun açıklamasına göre ilçenin merkezindeki askeri noktalar ve hükümet merkezleri tamamen ele geçirildi ve ilçeye "Taliban bayrağı çekildi."

Taliban Havaca Ğar ilçesindeki Kabil hükümeti asker unsurlarının tamamen çöktüğünü ve komşu bölgelere kaçtığını ifade etti. Yerel kaynaklara göre Taliban'ın kaçan Kabil hükümeti birliklerine yönelik saldırıları da sürüyor. Taliban bölgede ilerlemeye yönelik saldırılarına devam ediyor.

Taliban'ın genel itibariyle yoğun faaliyet gösterdiği illerin komşu bölgelerine faaliyetini taşımaya odaklanan bir strateji izlediği görülüyor. Bu kapsamda Kunduz'un komşusu Tahar en çok öne çıkan bölgelerden biri niteliğinde.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler