1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tankerlerin vurulmasının ardından petrol fiyatlarında tırmanış sürüyor
Tankerlerin vurulmasının ardından petrol fiyatlarında tırmanış sürüyor

Tankerlerin vurulmasının ardından petrol fiyatlarında tırmanış sürüyor

Ortadoğu’da yükselen tansiyon nedeniyle petrol fiyatları tırmanışını sürdürüyor.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Geçen hafta Umman Körfezi’nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırı bölgede gerilimin yükselmesine neden olmuş ve bu da petrol fiyatlarını yükseltmeye başlamıştı.

Brent petrol fiyatı, geçen hafta Cuma günkü yüzde 1,1’lik yükselişin ardından bugün de güne, yüzde 0,4’lük artışla 62.15 dolar seviyesinden başladı. ABD petrolü fiyatı da 52.54 dolara yükseldi ve haftayı yüzde 0,4’lük artışla karşıladı. İki tankere saldırının gerçekleştiği geçen hafta Perşembe günü de petrol fiyatlar yüzde 4,5’ten fazla yükselmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazar günü açıklamasında da Washington’un bölgedeki petrol tankerlerinin güvenliği konusunda gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi.

Ortadoğu’da petrol tankerlerine yönelik saldırılar konusunda ABD yönetimi İran’ı suçlarken İran bu iddiaların tamamını reddediyor.

Pompeo Fox News haber kanalında katıldığı bir programda tanker saldırılarına atıfta bulunarak “Savaş istemiyoruz. Bundan kaçınmak için yapabileceklerimizi yaptık. İranlılar şunu net olarak anlamalılar; biz İran’ın bu tarz davranışlardan uzak tutmak için gerekenleri yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ABD ile İran arasındaki tansiyon, Donald Trump’ın ABD'yi 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekmesinden bu yana yükselmeye devam ediyor. ABD'nin İran’ın petrol satışını sıfıra düşürme hedefinde olduğunu açıklamasının ardından İran, Hürmüz Boğazı’ndaki tanker geçişlerini engelleyeceği uyarısında bulunmuştu. Ancak İran yönetimi bölgede yaşanan tanker saldırılarıyla ilgisi olmadığını söylüyor.

Son olarak ABD yönetimi İran’ı bölgede denetim amaçlı uçuş yapan insansız bir hava aracını vurmaya çalışmakla suçladı.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler