1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Tıbbi ihmal ve psikolojik işkence: Suudi Arabistan’da tutuklu Abdulaziz Tarifi hastaneye kaldırıldı
Tıbbi ihmal ve psikolojik işkence: Suudi Arabistan’da tutuklu Abdulaziz Tarifi hastaneye kaldırıldı

Tıbbi ihmal ve psikolojik işkence: Suudi Arabistan’da tutuklu Abdulaziz Tarifi hastaneye kaldırıldı

Suudi Arabistan'da önde gelen ilim adamlarından Tarifi sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suudi Arabistan'ın ülke içinde ve dışında tanınmış isimlerinden olan ilim adamı Abdulaziz Tarifi hastaneye kaldırıldı. Tarifi 2016 yılının Nisan ayından bu yana hapiste tutuluyordu.

Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan ilim ve düşünce adamlarına dair bilgiler paylaşan "Fikir Tutsakları" isimli sosyal medya hesabı, Tarifi'nin tutulduğu el Hair hapishanesinden dün hastaneye nakledildiğini açıkladı.

İfade edilene göre Tarifi, hapishanedeki tıbbi ihmal ve psikolojik baskılar nedeniyle rahatsızlandı. Din polisinin yetkilerinin zayıflatılmasıyla ilgili karara eleştiride bulunan Abdulaziz Tarifi, Nisan 2016'dan beri tutukluydu.

İlim adamının sağlık durumuna dair güncel bir bilgi bulunmuyor.

Ülkede uzun süredir hanedanın ilim adamlarına yönelik uyguladığı baskı, Muhammed bin Selman döneminde ciddi oranda artış gösterdi.

Bir önceki kral olan Kral Abdullah'ın ölmesiyle 23 Ocak 2015 tarihinde Savunma Bakanı, daha sonra 21 Haziran 2017'de veliaht prens olmasıyla Muhammed bin Selman ülkede önemli hamlelere imza attı. Bunların en çok akılda kalanlarından biri ise ilim adamlarının tutuklanmasıydı.

Tutuklanan ilim adamlarından Selman el Avde'nin geçtiğimiz günlerde idamı istenmişti. İdam istemlerinin artacağı tahmin ediliyordu. Tutuklananlardan hapishanede yaşamını yitirenler de olmuştu.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler