1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde'nin idamı isteniyor
Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde'nin idamı isteniyor

Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde'nin idamı isteniyor

Geçen sene Eylül ayında Suudi Arabistan'da gözaltına alınan Selman el Avde hakkında savcılık tarafından ölüm cezası istendiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Geçen sene Eylül ayında Suudi Arabistan'da gözaltına alınan Selman el Avde hakkında savcılık tarafından ölüm cezası istendiği bildirildi.

Yaklaşık bir yıldır Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan Selman el Avde hakkında hazırlanan iddianame belli oldu. Savcı, Avde'nin aralarında 'terörizm' suçlamasının da bulunduğu toplam 37 suçtan ölüm cezasına çarptırılmasını talep etti.

Selman el Avde'nin oğlu Abdullah el Avde de sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajında babasının savcılık tarafından ölüm cezasına çarptırılmak istendiğini açıkladı.

Süreç

Suudi Arabistanlı din adamı Selman el Avde geçtiğimiz sene Eylül ayında Suudi Arabistan yönetimi tarafından tutuklanmıştı.

Din adamı Avad el Karni de geçmiş dönemde Suudi hanedanlığına yönelik muhalif bir isim olarak anılan Avde ile birlikte  tutuklanmıştı.

Selman el Avde, Körfez Savaşı'nın ardından Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle 1994-1999 yılları arasında hapsedilmişti.

Suudi insan hakları örgütü AQIST'in bildirdiğine göre, el Avde Twitter'da yayınladığı, "Suudi Arabistan ve Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesini" destekleyen bir mesaj nedeniyle tutuklandı.

Selman el Avde, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesini talep eden tweetinin ardından evine gelen üç güvenlik görevlisi tarafından tutuklanmıştı.

Avde takipçileriyle paylaştığı twette, Katar emiri ve Suudi Veliaht Prensi arasında yapılan bir telefon görüşmesine işaret ederek "Allah, haklarının iyiliği için onların kalplerini birbirine yaklaştırsın" ifadelerini kullandı.

1505122805.jpg

Suudi kraliyet ailesi, ülkedeki İslami muhalefeti kendi yönetimine karşı yöneltilen en büyük iç tehdit olarak görüyor.

90'lı yılların başında 'muhafazakar' görüşleriyle bilinen ve El Kaide lideri Usame bin Ladin tarafından da dini alandaki otoritesi kabul edilen Selman el Avde, sonradan örgütün eylemlerine açıktan sert eleştiriler yöneltti.

El Kaide eleştirisi

Selman el Avde, 11 Eylül saldırılarının altıncı yıldönümünde yayınladığı mesajda, El Kaide lideri Usame bin Ladin'e "Kardeşim" diye seslenmiş ancak örgütün mücadele metoduna yönelik sert eleştiriler yöneltmişti.

Avde'nin, aradan geçen zaman içerisinde kadın haklarıyla ilgili görüşleri de dahil olmak üzere birçok konuda fikir değiştirdiği belirtiliyor. Şiddet ile arasına mesafe koyan Suudi ilim adamı Twitter hesabından paylaştığı mesajlarında ağırlıklı olarak sevgi ve merhamet konularını ele alıyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler