1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. Türkiye 2020 sonunda uzaya roket fırlatma denemesi yapacak
Türkiye 2020 sonunda uzaya roket fırlatma denemesi yapacak

Türkiye 2020 sonunda uzaya roket fırlatma denemesi yapacak

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, uzaya roket fırlatma denemesini yıl sonunda gerçekleştireceklerini duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, şirketin, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Türkiye'nin uzay programını gerçekleştirmek üzere görevlendirildiğini belirtti ve 2015'te geliştirdikleri sistemlerle uzaya erişime ilişkin faaliyetleri hayata geçirdiklerini bildirdi.

Uzaya ilk erişimi 2018'de bir sonda roketiyle sağladıklarını anlatan İkinci, Türkiye'nin ilk uzaya erişiminde 130 kilometrelik mesafeye çıktıklarını dile getirdi.

"Yıl sonu itibarıyla yeni denememizi gerçekleştireceğiz” diyen Murat İkinci, “Önceki fırlatmada deneyemediğimiz ve bu süre içinde geliştirdiğimiz itki sistemlerinin, manevra kontrol sistemlerinin, itki yönetim sistemleri üzerindeki bazı aviyonik sistemlerin test ve denemeleri yapılmış olacak” dedi.

İkinci "Bundan sonraki aşamada ise ilk hedefimiz, kısa süre içinde 100 kilogramlık bir yükü 400 kilometredeki yörüngeye yerleştirebilecek ve ülkemizi 'kendi uydusunu kendi yörüngesine yerleştirebilecek ülke' statüsüne eriştirecek çalışmanın tamamlanması olacak." diye ekledi.

"Bunun için de özellikle yakıt teknolojileri konusunda ROKETSAN kendi imkanlarıyla ve endüstrinin bütün imkanlarını kullanarak geliştirme yapıyor. Buradaki temel gaye, tamamen kendi mühendislerimizle, ekosistemimizle, partnerlerimizle böyle bir çalışmayı nihayetlendirebilecek aşamaya gelebilmek."

ROKETSAN'IN uzay teknolojilerine yönelik yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan İkinci, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan sonraki aşamalarda üst seviye hedefleri yerine getirmek üzere çok ciddi yatırımlar altına girilecek. Bunların bir kısmı şu anda devletimiz tarafından destekleniyor."

"Sayın Cumhurbaşkanı'mız ve SSB bu işin ciddi destekçilerinden. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın vermiş olduğu talimatlarla yatırımlarımızı hızlandırdık."

"Bundan sonraki 1-2 sene içinde özellikle 400 ve 400 kilometre ötesindeki yörüngelere ulaşabilecek büyük motorları yerli ve milli imkanlarla geliştirmek üzere çok ciddi bir yatırım programı içindeyiz."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler