1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. TCG ANADOLU liman testlerine başladı
TCG ANADOLU liman testlerine başladı

TCG ANADOLU liman testlerine başladı

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU'nun liman test hazırlıklarına başlandığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetleri hakkında son açıklama Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapıldı. Açıklamada, 2020 sonunda Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek olan TCG Anadolu’nun ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlandığı ifade edilmişti.

“İstanbul Sedef Tersanesi’nde yapımı süren ve geçen yıl denize indirilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU’da yeni bir aşamaya geçildi. TCG ANADOLU, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.”

Defence Turk'ün haberine göre, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanan L400 TCG Anadolu Liman Kabul Testlerine (HAT) başladı. 2020 yılı sonunda ise Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etti. Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildiğinde Amiral gemisi olacak olan TCG ANADOLU aynı zamanda Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

tcg-anadolu.jpgTCG ANADOLU

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’da Kasım 2019’da incelemelerde bulunmuştu. Başkan Demir, incelemeyle ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Deniz Kuvvetlerimizin sahip olacağı en büyük gemi Anadolu gemisinin inşa edildiği alanda incelemelerde bulunduk. Bu gemi Türkiye’nin gurur kaynağı olacak. Bir anlamda kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen gemimiz ve çalışmalar son derece düzenli bir şekilde yürütülüyor ve süre olarak da tersaneyle konuştuğumuzda planlanan süreden yaklaşık bir yıl daha önce geminin teslim edilmesiyle ilgili tedbirlerin alındığını, alınmaya devam edildiğini gördük. İnşallah 2020’nin sonunda bu gemiyi Deniz Kuvvetlerimize vermiş olacağız.

Tersaneyle konuşmalarımızda bu çalışmaların gidişatından memnun olduklarını gördük. Biz de gidişattan memnunuz. Bu incelemeyi yaparken çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi, yerli ürünler ve projeler kullanılmasıyla ilgili de yerinde tespitler yaptık. İnşallah bundan sonra bu tür gemilerle Türkiye de dünyada iddialı olacaktır. Hem tasarımı hem de çeşitli malzemeler, sistemler açısından da iddialı bir konuma geleceğimizi umuyoruz. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

TCG ANADOLU

SSB tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG ANADOLU gemisinin yapımına başlandı. Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu Gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesinde devam ediliyor.

TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler