1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Türkiye ara buluculuk yaptı: Rusya ve Ukrayna arasında esir takası
Türkiye ara buluculuk yaptı: Rusya ve Ukrayna arasında esir takası

Türkiye ara buluculuk yaptı: Rusya ve Ukrayna arasında esir takası

Türkiye ve Suudi Arabistan'ın arabuluculuğu ile Ukrayna ve Rusya arasında esir takası yapıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Anlaşma kapsamında Rusya, Azov Taburu komutanları ve 10 yabancı ülke vatandaşı ile birlikte toplam 215 esiri serbest bıraktı. Ukrayna ise Rusya yanlısı siyasi lider Viktor Medvedçuk ile birlikte 55 kişiyi iade etti. 

Rusya ve Ukrayna arasında uzun süredir devam eden esir takası görüşmeleri, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ara buluculuğunda sonuca ulaştı. Taraflardan yapılan açıklamalarda esir değişiminin gerçekleştiği belirtildi. Suudi Arabistan, ara buluculuğunda serbest bırakılan 5'i İngiliz toplam 10 yabancı savaşçı, Rusya'dan uçakla Riyad'a götürüldü. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın ara buluculuk ettiği Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişiminde 10 kişinin serbest bırakıldığını duyurdu.

Esirlerin Fas, ABD, İngiltere, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları olduğu ifade edilen açıklamada, Suudi Arabistan'daki ilgili makamların, esirleri Rusya'dan Suudi Arabistan'a naklettiği ve kendi ülkelerine dönüş işlemlerini kolaylaştırmaya çalıştığı bilgisi verildi.

Azov Tabur komutanları Türkiye'de kalacak

Rus ve Ukraynalı taraflar arasındaki büyük esir değişimi ise Ukrayna’nın kuzeyinde Çernihiv kentinde yapıldı. Rus tarafının teslim ettiği askerler arasında Mariupol kuşatmasında günlerce Moskova güçlerine direnen ve Nazi yanlısı olmakla suçlanan Azov Taburu komutanları da yer aldı. 

Çelik fabrikasında Moskova güçlerine karşı büyük direniş sergileyen Azov Taburu komutanlarının savaş bitene kadar Türkiye'de kalacakları kaydedildi. Diğer esirler ise Ukrayna'da ailelerine dönebilecekler. 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy esir değişimindeki çabaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti. 

Erdoğan'dan Putin ve Zelenskiy'e teşekkür

Savaşın başladığı 24 Şubat'tan bu yana yapılan en büyük esir takası, uzun süren görüşmelerin ardından geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. 

Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini kaydeden Erdoğan, esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'e teşekkür etti.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler