1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "Türkiye Baltık Planı'ndan geri dönemez"
"Türkiye Baltık Planı'ndan geri dönemez"

"Türkiye Baltık Planı'ndan geri dönemez"

Polonya Cumhurbaşkanı danışmanı Krzysztof Szczerski, Türkiye'nin Polonya-Baltık ülkeleri için öngörülen savunma planındaki kararından geri dönemeyeceğini söyledi.

A+A-

Polonya Cumhurbaşkanı danışmanı Krzysztof Szczerski, Türkiye'nin Londra'daki NATO zirvesinde Polonya-Baltık ülkeleri için öngörülen savunma planını kabul ettiğini ve bundan geri dönüş olamayacağını ifade etti.

Daha önce Türkiye’nin 'taviz verdiği' şeklinde çıkan yorumların doğru olmadığını vurgulayan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim plan (YPG/PYD/PKK'nın tehdit olarak nitelendiği) yayımlanmadan onların planı da (Baltık) kesinlikle yayımlanmayacak" diye konuşmuştu.

Çavuşoğlu'nun sözlerine atıfta bulunan Polonyalı yetkili, "NATO zirvesinden alınan karardan geri dönüş olamaz. Hem Polonya-Baltık ülkelere hem de Türkiye için savunma planları için karar alındı, şimdi de bu planların uygulamasını bekliyoruz. Bu bir askeri mesele" ifadelerini kullandı.

Hulusi Akar: NATO planlarını engelleme niyetimiz yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO'nun planlarını bloke etmek gibi bir niyetleri olmadığını söylerken, Türkiye Planı ve Baltık Polonya Planı ile alakalı sıkıntının Ankara'dan kaynaklanmadığını ifade etti.

Anadolu Ajansı'nın 'Editör Masası' programına katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO zirvesi sonrası yaşanan tartışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

Akar, "NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO'ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı. NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye'nin sorgulanması anlamsızdır" diye konuştu.

Türkiye’nin son olarak neden Baltık ülkeleriyle ilgili NATO planına kısa süreli rezerv koyduğunu da anlatan Akar, daha önce YPG’nin PKK’nın bir parçası olduğu kabul edilmiş iken Türkiye’nin savunma amaçlı güvenlik planı gündeme geldiğinde “terörist olmadığı” görüşünün ortaya çıktığını dile getirdi. Buna karşı YPG’nin terörist olarak tanımlandığı plana sahip çıktıklarını kaydeden Akar, NATO’nun Polonya Baltık Planı’yla eş zamanlı olarak Türkiye’nin savunmasına ilişkin planı yayınlamasını talep ettiklerini ve bunu beklediklerini söyledi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler