1. HABERLER

  2. HİNDİSTAN

  3. Türkiye dahil birçok ülke Hindistan'ın Keşmir'de düzenlediği G20 zirvesine katılmadı
Türkiye dahil birçok ülke Hindistan'ın Keşmir'de düzenlediği G20 zirvesine katılmadı

Türkiye dahil birçok ülke Hindistan'ın Keşmir'de düzenlediği G20 zirvesine katılmadı

Birçok ülkenin Hindistan'ın işgal altındaki Keşmir'de düzenlediği G20 zirvesine katılmadığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf: Twitter / @DICPoonch)

Hindistan yönetiminin G20 zirvesini işgal altındaki Cammu Keşmir'de düzenlemesi büyük tepki topladı.

Birçok ülke Hindistan işgali altındaki Keşmir'de düzenlenmesi sebebiyle G20 zirvesine katılmama kararı aldı.

Çin ve Pakistan'ın 22-24 Mayıs tarihleri arasında Keşmir'in Srinagar şehrinde düzenlenecek G20 turizm zirvesine katılmama yönünde bir karar aldığı belirtilirken Endonezya, Mısır, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın zirve için katılacaklar listesine adlarını yazdırmadığı ifade edildi.

Öte yandan Hindistan, zirve sebebiyle Keşmir'de güvenlik önlemlerini artırmış durumda.

Keşmir meselesi

Hindistan işgali altındaki Keşmir, uzun yıllardır baskı ve katliamlarla anılan bir diğer İslam coğrafyası. 70 yılı aşkın süredir Müslümanlara yönelik ihlallerin devam ettiği Keşmir, aktif olarak da Hint işgaline karşı Müslümanların direnişine sahne oluyor.

Keşmir’in tamamında 15 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı biliniyor. Keşmir toprakları Pakistan, Hindistan ve Çin arasında paylaşılmış durumda.

Hindistan, İngiltere’nin kendisine bağımsızlık verdiği 1947 yılından bu yana Keşmir’i işgal altında tutuyor. Müslüman Keşmir halkı ise bölgede Hint yönetimini istemiyor.

Müslümanlara karşı ihlaller Keşmir’in Hint işgali altındaki kısmı olan Cammu Keşmir’de yoğun olarak yaşanıyor. Müslüman halk burada Hint işgaline direniş gösteriyor. Bölgedeki sivil ve askeri direnişi baskı altına almak isteyen Hindistan, Keşmir’de 1.2 milyon asker bulunduruyor.

Hindistan bir yandan da Keşmir’i Hindulaştırmak ve Müslüman kimliğini yok etmek istiyor. Bu amaçla Müslümanlar evlerinden sürülürken bölgeye Hindular için yerleşim yerleri inşa ediliyor. Hinduların bölgeye yerleşmesi için teşvikte bulunuluyor.

Keşmir Müslümanları halen Hindistan’ın sistematik katliam, işkence, taciz ve tecavüzleriyle karşı karşıya. Bölgede İslam’ın yaşanması, camilerde bir araya gelinmesi gibi pratikler dahi Hindistan tarafından engellenerek gündelik yaşam Müslümanlar için imkansız hale getirilmek isteniyor.

kesmir-infografik.jpg

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler