1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Türkiye ile ABD arasındaki Suriye anlaşması için kim ne dedi?
Türkiye ile ABD arasındaki Suriye anlaşması için kim ne dedi?

Türkiye ile ABD arasındaki Suriye anlaşması için kim ne dedi?

Türkiye ile ABD arasındaki Suriye anlaşmasına taraflardan çeşitli yorumlar geldi.

A+A-

Ana omurgasını PKK'nın Suriye yapılanması YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin, Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı kabul ettiklerini ve başarılı olması için ellerinden geleni yapacaklarını duyurdu. Türkiye'nin amacına ulaşamayacağını öne süren Kobani ayrıca anlaşmanın Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki alanı kapsadığını kaydetti.

Salih Müslim: Anlaşmanın içeriğini gördükten sonra tutum belirleyeceğiz

PYD Sözcüsü Salih Müslim ise, "Anlaşmanın içeriğini gördükten sonra tutum belirleyeceğiz" dedi.

Müslim anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Varılan anlaşmanın maddelerini henüz görmedik. Yönetimimiz ve askeri güçlerimiz var. Tutumumuz anlaşma maddelerini gördükten sonra belli olacaktır” diye konuştu.

Esed yönetimi: Suriye'de Kürdistan'ı kabul etmeyeceğiz

Anlaşmanın ardından rejim tarafı da açıklama yaparak, Şam'ın 'ülke içinde yeni bir Irak Kürdistanı'nı kabul edemeyeceğini duyurdu.

Rejim lideri Beşar Esed'in danışmanlarından Buseyne Şaban, ABD ile Türkiye'nin vardığı anlaşmanın da 'belirsiz' olduğunu iddia etti. SDG ile 'önemli adımlar' attıklarını söyleyen Şaban, kalan sorunların da bir kere de çözülemeyeceğini duyurdu.

BM anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya ilişkin, gerginliği azaltmak ve sivilleri korumaya yönelik her türlü çabayı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden, Türkiye ve ABD arasında yapılan görüşmeler ve Suriye'nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Genel Sekreter, gerginliği azaltmak ve sivilleri korumak için BM Şartı ve uluslararası insani hukuk çerçevesindeki her türlü çabayı memnuniyetle karşılıyor." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Suriye'deki krize etkili çözüm bulmak için hala uzun bir yol olduğu kaydedildi.

Uluslararası alanda gündem olan ABD ve Türkiye'nin duyurduğu Suriye anlaşmasına Moskova'dan herhangi bir yorum yapılmadı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler