1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Türkiye ile İtalya Libya'da 'kalıcı barış için umutlu'
Türkiye ile İtalya Libya'da 'kalıcı barış için umutlu'

Türkiye ile İtalya Libya'da 'kalıcı barış için umutlu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile birlikte Libya’da kalıcı bir barış için umutlu olduğunu söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Libya’daki krizin çözümü için aktif rol alan Türkiye son olarak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yi ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki liderin Libya’da kalıcı bir barış için umutlu olduğunu söyledi.

Ankara’da Pazartesi günü yapılan görüşmenin ana gündem maddesi Libya’daki gelişmeler oldu. Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, kendisinin de Türkiye’yi temsil edeceği ve 19 Ocak’ta Almanya’da yapılması planlanan Libya Konferansı’na İtalya’nın yanı sıra Rusya’nın da katılma konusunda kararlı olduğunu bildirdi. Erdoğan ve Putin, geçen hafta Türkiye’de yaptıkları görüşme sonrası Libya’da taraflara ateşkes çağrısında bulunmuştu.

19 Ocak’ta Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ev sahipliğinde yapılması planlanan Berlin Konferansı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi Rusya, ABD, Çin, İngiltere ve Fransa ile Türkiye, İtalya, Mısır ve BAE’nin katılımları bekleniyor.

Erdoğan Berlin’de yapılacak uluslararası zirvede, Libya’da kalıcı bir ateşkes sağlanması konusunda umutlu olduğunu da belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yaptığı görüşmeyi hatırlatan Erdoğan "Gerekirse burada BM'nin bir görevlendirme yapması, ateşkes sürecinin güçlü bir şekilde devamı bakımından, gözlemci olma noktasında isabetli olacaktır" dedi.

Moskova’da Libya konulu heyetler arası görüşmelerin yapıldığına dikkati çeken Erdoğan, İtalya’nın bu süreçte gösterdiği çabayı övdü.

İtalya Başbakanı Conte de Libya’da yürürlüğe giren ateşkesin barış sürecine geçiş için bir fırsat penceresi açacağını belirterek, Berlin’de yapılacak zirvenin Libya’da gerginliğin yerini siyasi sürece bırakacağını kaydetti. Conte, İtalya’nın amacının bölünmemiş, bağımsız ve egemen bir Libya olduğunu söyledi.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler