Türkiye'nin İsveç'ten iadesini talep ettiği kişi sayısı 33'ten 42'ye çıktı

Türkiye'nin İsveç'ten iadesini talep ettiği kişi sayısı 33'ten 42'ye çıktı

İsveç Radyosu, Türkiye'nin "terörist olarak kabul edilen örgütlere" üye olmakla suçlayarak Stokholm'den iadesini talep ettiği kişi sayısını 33'ten 42'ye çıkardığını öne sürdü.

İsveç Radyosu, İsveç'in NATO üyeliği için imzasını beklediği Türkiye'nin Stokholm'den iadesini talep ettiği kişi sayısını 33'ten 42'ye çıkardığını bildirdi.

Habere göre listedeki kişilerin büyük çoğunluğu Türkiye'de "terörist olarak kabul edilen örgütlere" üye olmakla suçlanıyor.

Euronews'te yer alan habere göre, İsveç Radyosu, listedeki 16 kişinin PKK, 12 kişinin Gülen grubu ve yedisinin de sol gruplarla iltisaklı olduğu, son yedi kişinin ise kaçakçılık gibi farklı suçlarla itham edildiğini bildirdi.

Türkiye'nin "terörizmle" suçladığı kişilerin iadesi, Ankara'nın İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasının temel koşullarından biri. Ankara, İskandinav ülkelerinin üyeliklerine onay vermek için bu ülkelerden "terörle" suçlanan ya da 2016'daki darbe girişimine katılan kişileri iade etmesini ve Ankara'ya yönelik silah ambargolarını kaldırmasını talep etmişti.

28 Haziran'da Madrid'deki NATO zirvesi başlamadan önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, dönemin İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmelerde bulunmuştu. 

Stockholm ve Helsinki'nin NATO'ya katılmasına izin veren üçlü muhtıra imzalanmış, Erdoğan "İsveç, terörist faaliyetlere karışan 70'ten fazla kişiyi iade etme sözü verdi" açıklamasında bulunmuştu.

Fakat pazartesi günü İsveç Yüksek Mahkemesi, Ankara tarafından 2016'daki darbe girişiminde "rol almakla" suçlanan gazeteci Bülent Keneş'in Türkiye'ye iadesini yasakladı. Daha önce de Stokholm, İsveç'te mülteci statüsü almış iki kişinin iadesini durdurmuştu.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.