1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. UCM İsrail'in Filistin'de işlediği savaş suçlarına karşı soruşturma başlattı
UCM İsrail'in Filistin'de işlediği savaş suçlarına karşı soruşturma başlattı

UCM İsrail'in Filistin'de işlediği savaş suçlarına karşı soruşturma başlattı

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlenmesi ile ilgili soruşturmanın başladığını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlenmesi ile ilgili soruşturmanın başladığını açıkladı.

Lahey merkezli mahkemenin savcısı Fatou Bensouda, yaptığı açıklamada, soruşturmanın "bağımsız, tarafsız, objektif, korku veya yanlılık olmaksızın" yürütüleceğini söyledi.

Bensouda, 2019'da İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri eylemlerinin yanı sıra işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Yahudi yerleşim birimi faaliyetlerine yönelik bir savaş suçları soruşturması açmak için "makul bir temel" olduğunu söyledi.

Savcı, değerlendirmesinin ardından, yargıçlardan mahkemenin söz konusu sorunlu bölgedeki yargı yetkisinin kapsamı hakkında karar vermesini talep etmiş, UCM'den daha önce yapılan açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturmada yetkili olduğuna karar verilmişti.

Netanyahu'dan tepki: Karar antisemitik

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda'nın işgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında işlendiği öne sürülen savaş suçlarına ilişkin resmi soruşturmanın başladığını duyurmasına tepki gösterdi.

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, UCM Başsavcısı Bensouda'nın kararının "antisemitik" ve "iki yüzlü" olduğunu ileri sürdü. UCM'yi taraflı olmakla suçlayan Netanyahu, "Doğrular için savaşmaya devam edeceğiz ve bu kararı iptal ettireceğiz." ifadesini kullandı.

Uluslararası mahkeme geçen ay, 1967 sınırlarındaki Filistin topraklarında yargılama yetkisi olduğuna hükmetmiş dolayısıyla Filistin tarafından mahkemeye iletilen şikayetlerin kovuşturulması ve sorumluların yargılanmasının önünde bir engel kalmamıştı.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler