1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. 'Usame bin Ladin'in koruması' Tunus'a gönderildi
'Usame bin Ladin'in koruması' Tunus'a gönderildi

'Usame bin Ladin'in koruması' Tunus'a gönderildi

El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin'in korumalarından biri olduğu ifade edilen Sami A. sınır dışı edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Annegret Korff, yaptığı açıklamada, Sami A.'nın sabah saatlerinde sınır dışı edildiğini ve Tunus makamlarına teslim edildiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığının Sami A. olayında Kuzey Ren Vestfalya eyaleti makamlarını desteklediğini belirten Korff, Yabancılar Yasasına göre, bir kişinin sınır dışı edilip edilmeyeceği ve ne zaman edileceği konusunun eyaletin yetkisinde olduğunu ifade etti.

Alman Haber Ajans ise Gelsenkirchen İdari Mahkemesinin Sami A.'ya işkence uygulanmayacağına ilişkin Tunus'tan diplomatik güvence istendiğini, güvence gelmediği için Sami A.'nın şimdilik sınır dışı edilemesi kararını verdiğini kaydetti.

Mahkemenin dün verdiği kararın bu sabah Federal Göç ve Mülteci Dairesine ulaştırdığı ancak Sami A.'nın çoktan sınır dışı edildiği kaydedildi. Korff, mahkemenin kararına ilişkin olarak, sınır dışı konusundaki kararları verme yetkisinin Kuzey Ren Vestflaya eyaletinde bulunduğunu, ayrıntılı bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Sami A.'nın Afganistan'da askeri eğitim aldığı ve Usame bin Ladin'in korumalığını yaptığı öne sürülüyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler