Venezuela'dan göç edenlerin sayısı 4 milyona ulaştı

Venezuela'dan göç edenlerin sayısı 4 milyona ulaştı

Venezuela’da başka ülkelere göç edenlerin sayısı son yedi ayda bir milyon kişiyi aşarak ülkesini terk edenlerin edenlerin sayısı dört milyon kişiye ulaştı

Venezuela’da yaşanan siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle başka ülkelere göç edenlerin sayısı son yedi ayda bir milyon kişiyi aştı. Ülkeden göç edenlerin sayısı bu rekor artışla birlikte dört milyon kişiyi buldu.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü IOM ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği UNHCR’ın ortak açıklamasında, Kasım 2018’den bugüne kadar yedi ay gibi kısa bir sürede Venezuela’dan bir milyonu aşkın kişinin ülke dışına çıkması “şaşırtıcı” olarak değerlendirildi.

“Durum endişe verici”

IOM ve UNHCR’ın Venezuelalı göçmenler özel temsilcisi Eduardo Stein, son yedi ayda Venezuela’dan göçün ulaştığı rakamların endişe verici olduğunu söyledi.

Stein, “Bu rakamlar, ülkedeki durumun ne kadar acil olduğunu gösteriyor. Latin Amerika ve Karayip ülkeleri Venezuelalı göçmenleri barındırmak ve yaşadıkları krize cevap vermek için ellerinden geleni yapıyorlar ancak bu ülkelerin herhangi bir uluslararası yardım almadan bu durumu daha fazla sürdürmelerini bekleyemeyiz” diye konuştu.

Ülkelerini terk eden Venezuelalıların çoğunluğunun Latin Amerika ülkelerine göçtükleri, bunlardan yarıdan fazlasının da Kolombiya, Peru, Şili, Ekvator, Arjantin ve Brezilya'da bulunduğu kaydedildi.

Çocukların durumu korkunç”

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF de Haziran ayı başında Venezuela’da yaşayan çocukların sağlık durumuyla ilgili bir tarama yaptı. Birçok ebeveyn ile birebir görüşmeler yapan UNICEF yetkilileri, ülkede yaşayan çocukların korkunç bir durum içerisinde bulunduklarını ifade etti.

UNICEF açıklamasında, Venezuela'da kalan çocukların sağlık durumunun korkunç olduğu ve ülkedeki çocukların yaklaşık üçte birinin temel beslenme, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişim konusunda yardıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.