1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. WhatsApp kullanıcı sayısı 2 milyarı aştı
WhatsApp kullanıcı sayısı 2 milyarı aştı

WhatsApp kullanıcı sayısı 2 milyarı aştı

Mesajlaşma servisi WhatsApp dünya genelinde kullanıcı sayısının 2 milyarı aştığını duyurdu.

A+A-

İnternet üzerinden mesajlaşma, sesli ve görüntülü konuşma servisi WhatsApp dünya genelinde kullanıcı sayısının 2 milyarı aştığını duyurdu.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması gelişmeyi resmi internet sitesinden duyururken görüşme ve yazışmaların gizliliğini korumak için güçlü bir şifreleme altyapısı kullandıklarına özellikle vurgu yaptı.

WhatsApp kullanılarak gönderilen her bir mesajın koşulsuz olarak uçtan uca şifreleme ile korunduğunu belirten şirket açıklamasında "güçlü şifreleme, WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz bilgileri güvende tutan ve sizi bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korumaya yardımcı olan kırılmaz dijital bir kilit gibi çalışır. Mesajlar yalnızca telefonunuzda tutulur ve biz dahil başka hiç kimse mesajlarınızı okuyamaz veya çağrılarınızı dinleyemez," ifadelerini kullandı.

Öte yandan çocuk koruma organizasyonları Facebook'a platformlarındaki şifrelemeye son vermesi çağrısında bulunarak bu durum çocuk istismarcılarının özgürce hareket etmesini sağladığını belirtiyor.

Bu gruplar şifreleme sayesinde çocuk pornolarının internet ortamında kolayca paylaşılabildiğini belirtiyor.

Şifreleme yanlıları ise özel erişim ya da emniyet birimlerine sunulan arka kapıların güvenlik açıklarına neden olacağını; suçluların, siber korsanların ve otoriter rejimlerin bu açıkları kullanabileceğini savunuyor.

WhatsApp'ın uyguladığı uçtan uca şifreleme teknolojisi çoğu zaman kolluk kuvvetlerinin mahkeme emri olmasına rağmen kullanıcı bilgilerine erişmesine olanak tanımıyor. Facebook bu teknolojiyi Messenger ve Instagram gibi diğer uygulamalarında da kullanmayı planlıyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler