Yahudiler Mescid-i Aksa yakınlarında boynuzlu ayin yaptı

Yahudiler Mescid-i Aksa yakınlarında boynuzlu ayin yaptı

Kaynaklar, Yahudi yerleşimcilerin El-Ğavanime Kapısı yakınlarında ve Kral Faysal Kapısı önünde ayin yapıp dans ettiklerini belirtti.

Yahudi yerleşimcilerden bir grup dün sabah saatlerinde Rahmet Kapısı Mezarlığı’na ve Mescid-i Aksa kapılarından bazılarına baskın düzenleyerek ayin yaptı.

Yahudi yerleşimcilerin ayin sırasında kışkırtıcı tavırlar sergiledikleri, genellikle keçi veya koç boynuzundan yapılan ve Yahudiler tarafından kullanılan bir enstrüman olan şofar çaldıkları bildirildi.

Kudüslü kaynaklar, radikal Yahudi milletvekili Simcha Rotman’ın da Mescid-i Aksa’ya bitişik Rahmet Kapısı Mezarlığı’na baskın düzenlediğini ve ayin yaparak şofar çaldığını söyledi.

Kaynaklar, Yahudi yerleşimcilerin El-Ğavanime Kapısı yakınlarında ve Kral Faysal Kapısı önünde ayin yapıp dans ettiklerini belirtti.

Yahudi yerleşimciler önümüzdeki Pazar gününden itibaren üç gün boyunca Yahudi bayram günleri bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya kalabalık gruplar halinde baskın düzenlemeye hazırlanırken, Filistinli önde gelen şahsiyetler de baskınlara karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutma çağrıları yapıyor.

1948’de işgal edilen topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, Mescid-i Aksa’da şofar çalmanın veya herhangi bir dini ritüel gerçekleştirmenin gerçekte yangına körükle gitmek olduğunu söyledi.

Bu tür ahmakça davranışların bölgenin tamamını saracak büyük bir yangına sebep olabileceği uyarısında bulunan El-Hatib, “Tapınak Dağı Elimizde” adlı fanatik Yahudi derneğinin Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenlenecek baskınlara katılmalarını sağlamak amacıyla işgal altındaki toprakların her tarafından Kudüs’e ücretsiz seferler düzenleyeceğini açıkladığına dikkat çekti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.