1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YEMEN

  3. Yemen'de IŞİD, El Kaide mevzilerine saldırdı
Yemen'de IŞİD, El Kaide mevzilerine saldırdı

Yemen'de IŞİD, El Kaide mevzilerine saldırdı

Yemen'deki IŞİD yapılanması ülkenin orta kesiminde yer alan Beyda vilayetinde El Kaide'nin kontrolündeki bölgelere saldırı başlattı.

A+A-

Yemen'deki IŞİD yapılanması ülkenin orta kesiminde yer alan Beyda vilayetinde El Kaide'nin kontrolündeki bölgelere saldırı başlattı.

IŞİD'in ana propaganda kanalı "Amak Ajansı" üzerinden servis edilen görüntülerde, El Kaide'nin Beyda vilayetinde konuşlu olduğu bölgelere saldırılar başlatıldığı ifade edildi. 

Görüntülerde IŞİD savaşçılarının El Kaide'nin kontrolündeki birkaç mevziye saldırı gerçekleştirdiği görülüyor. 

 

 

Yemen'in orta kesiminde yer alan Beyda vilayetine bağlı Zaac Vadisi'ndeki bazı mevzilerin saldırılar sonrası IŞİD savaşçılarının kontrolüne geçtiği görülen videoda, IŞİD'lilerin birtakım ağır silahlar kullandığı göze çarpıyor.

Beyda vilayetinde IŞİD ile El Kaide arasındaki çatışmalar son dönemde artış göstermiş durumda. El Kaide, geçmiş dönemde kendi propaganda kaynakları üzerinden yaptığı açıklamalarda, saldırıyı başlatan tarafın IŞİD olduğunu öne sürmüştü.

El Kaide'nin Arap Yarımadası yapılanması olan "Ensaru'ş Şeria" ana propaganda kanalı üzerinden dün yayınladığı bir videoda IŞİD'in kendi savaşçılarına yönelik muamelelerini yine kendi savaşçılarının ağzından aktarmıştı.

Ensaru'ş Şeria tarafından yayınlanan videoda konuşan iki eski IŞİD üyesi, evlerine ziyarete gitmek istemeleri üzerine örgüt tarafından hapishaneye atılıp kötü muamele gördüklerini anlatıyorlar:

El Kaide'ye yakınlığıyla bilinen bazı sosyal medya hesapları da kısa bir süre önce, IŞİD ile yaşanan çatışmalarda öldürülen örgüt savaşçılarının görüntülerini yayınladı.

IŞİD, Beyda vilayetinde geçtiğimiz dönemde birden fazla El Kaide savaşçısının yaşanan kısa bir çatışmanın ardından esir almış, bu esirlere ait görüntüleri Amak Ajansı üzerinden yayınlamıştı:

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler