Yunan askeri ile mülteciler arasında çatışmalar şiddetlendi

Yunan askeri ile mülteciler arasında çatışmalar şiddetlendi

Türk yetkililerin göçmenlerin Avrupa'ya geçişine izin vereceği yönündeki haberlerin ardından Yunanistan sınır kapılarındaki tedbirlerini üst seviyeye çıkardı.

Yunanistan Türkiye'den 'illegal' şekilde geçmeye çalışan 4 binden fazla kişiyi engellediğini açıkladı.

Acil gündemle yapılan kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas "Yunanistan cuma günü sınırlarımızı ihlal etmeye yönelik organize, kitlesel ve yasa dışı bir girişim ile karşı karşıya kaldı ve üstesinden geldi. Sınırlarımızı ve Avrupa'nın sınırlarını koruduk. Sınırlarımıza yasa dışı girmeye çalışan 4 binden fazla kişiyi engelledik" ifadelerini kullandı.

Petsas, Türk hükümetinin duyurusu ile teşvik edilen binlerce göçmenin Yunanistan'a geçmeye çalıştığı Evros bölgesindeki kara sınırında 66 tutuklama yapıldığını söyledi.

Yunan sahil güvenlik birimlerine göre, cuma sabahı ile cumartesi sabahı 180 civarında göçmen Ege Denizi üzerinden Midilli ve Sisam adalarına ulaştı.

Yunanistan'dan sınırı geçmeye çalışan göçmenlere gaz bombalı müdahale

Avrupa'ya geçmek isteyen binlerce göçmen Yunanistan sınırına toplandı.

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun pek çok kentinden Edirne'ye gelen göçmenler Yunanistan'la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı.

Geceyi burada geçiren göçmenler yaktıkları ateşin etrafında ısınmaya çalıştı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınır hattına yöneldi.

Yunan sınırındaki müdahalede yaralanan göçmenler hastaneye kaldırıldı

Yunan sınır polisinin biber gazlı müdahalesinde yaralanan göçmenler hastaneye kaldırıldı.

Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapısı arasındaki ara bölgede bekleyişini sürdüren düzensiz göçmenlere Yunan güvenlik güçleri zaman zaman biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etmeyi sürdürüyor.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.