Göç akınına karşı Yunanistan ve Bulgaristan sınır güvenliğini artırdı

Göç akınına karşı Yunanistan ve Bulgaristan sınır güvenliğini artırdı

İdlib'de yaşanan gelişmeler sonrası Yunanistan ve Bulgaristan sınırına doğru hareketlenen Türkiye'deki mülteciler sebebiyle Atina ve Sofya hükümeti sınır bölgelerindeki güvenlik tedbirlerini artırdığını açıkladı.

Yunanistan hükümetinin, Türkiye ile olan kara sınırı ve Ege Denizi üzerinde görev yapacak 1.200 kişilik sınır güvenlik ekibi oluşturacağı kaydedildi. Atina hükümeti bu kapsamda tek bir elden yönetilecek 'sınır güvenlik ajansı' kuracak.

Konuyla ilgili Yunanistan meclisinde görüşlerini paylaşan Başbakan Kiryakos Miçotakis, denizde görev yapan devriye ekiplerine 10 yeni sürat motoru eklediğini belirterek, "Sadece kendi seçtiklerimiz (mülteciler) Yunanistan'a kabul edilecek. Bizim kabul etmediklerimiz geri çevrilecek. Sığınma başvuru yapmayacak bile olsalar, yasa dışı kaçak göçmenlere kapılarımızı tamamıyla kapatacağız" dedi.

Yunanistan'ın çiti olmayan bir tarla olmadığını dile getiren Miçotakis, "O günler geride kaldı. Yunanistan güçlü bir ülke. Yeni alınacak önlemler güvenliği artıracak. Ayrıca mülteciler için daha iyi yaşam koşulları sağlayacağız. Midilli Adası'ndaki Moria Kampı'ndaki utanç verici manzaralar artık yok olacak. Bu kamplara modern tesisler inşa edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Miçotakis hükümeti geçtiğimiz çarşamba günü Balıkesir'e bağlı Ayvalık ilçesinin 20 kilometre açığındaki Midilli Adası'nda bulunan 20 bin mültecinin Yunanistan ana kıtasına taşınacağını ve yeni tesislerin 2020 Temmuz ayına kadar hazır olacağını açıklamıştı.

Bulgaristan Başbakanı: Konuyu Erdoğan ile görüşmek istiyorum

Öte yandan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ise sınırda yaşanan gelişmeler sonrası, "Büyük kalabalıkların geldiğine dair bilgiler aldık. Sınırdaki güvenlik önlemlerini en üst düzeye çekiyoruz" diye konuştu.

Başbakan Borissov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuyla ilgili telefonda görüşmek istediğini kaydetti.

Türkiye-Yunanistan sınırında hareketlilik

İdlib'de 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye'de bulunan bazı göçmenler, gruplar halinde Yunanistan kara sınırına doğru hareket ettiği görüldü. İzmir, Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Ayvalık gibi Ege Denizi'ne kıyı olan şehirlerde de Yunan adalarına geçmek için bekleyen çoğunluğu Suriyeli binlerce mülteci olduğu belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: Mülteci politikamızda bir değişiklik yok

Türkiye Yunanistan sınırında hareketlenme yaşanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada , İdlib'deki durumun kötüleşmesi halinde Türkiye'deki bazı sığınmacı ve göçmenlerin Batı'ya hareketinin sürebileceğini belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, İdlib’deki gelişmelerin Türkiye üzerindeki göç baskısını artırdığını belirterek, "Gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler Batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir. Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur" diye konuştu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.