Yunanistan da Türkiye'ye karşı Navtex ilan etti

Yunanistan da Türkiye'ye karşı Navtex ilan etti

Türkiye'nin Meis adası çevresinde NAVTEX ilan etmesine yanıt olarak Yunanistan da NAVTEX yayımladı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını, ilgili makamlarca yayımlanan bir NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ile duyurmasının ardından Yunanistan da bir NAVTEX yayımladı.

Atina makamlarından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin dün yayımladığı yasa dışı duyuruyu iptal eden ve denizcilere söz konusu durumu görmezden gelmeye devam eden bir NAVTEX yayımladı" denildi.

Yunanistan, Türk Navtex'in yetkisiz bir kurum tarafından verildiğini öne sürerek, Türkiye'nin adımlarını 'Yunan bölgesinde yasa dışı faaliyet' olarak tanımladı.

Ayrıca Yunanistan'ın açıklamasında, bölgeye ilişkin NAVTEX yayınlama yetkisinin sadece Girit Adası yönetiminde olduğu belirtildi.

Ankara, Doğu Akdeniz'de devam eden hidrokarbon faaliyetleri çerçevesinde Oruç Reis araştırma gemisinin, 21 Temmuz'dan itibaren, Doğu Akdeniz'de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağını ilan etmişti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.