1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yunanistan'da sağcı parti: Mustafa Kemal'in evi soykırım müzesine dönüştürülsün
Yunanistan'da sağcı parti: Mustafa Kemal'in evi soykırım müzesine dönüştürülsün

Yunanistan'da sağcı parti: Mustafa Kemal'in evi soykırım müzesine dönüştürülsün

Yunanistan'da sağcı bir siyasi parti, Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin soykırım müzesine dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Yunanistan'da Yunan Çözümü (Greek Solution) adlı sağcı bir siyasi parti, Mustafa Kemal'in Selanik'te doğduğu evin Pontus-Rum soykırımı anısına bir müzeye dönüştürülmesi çağrısında bulundu.

Greek City Times'ın haberine göre Yunan Çözümü Partisi'nin bu yöndeki çağrısı Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararının alınmasından bir gün önce yapıldı. "Hiçbir Türk mahkemesinin Ayasofya'nın doğal statüsünü değiştiremeyeceğini" belirten sağcı parti, "Aksine Yunanistan, Kemal'in evini Pontus (Yunan) soykırımı kurbanlarının anısına ve onuruna ait bir müzeye dönüştürebilir ve dönüştürmelidir" ifadesini kullandı.

Selanik'te Pontus Helenizmi Soykırımı Anıtı

7 Mayıs 2006'da da dönemin Selanik Belediye Başkanı Vassilios Papayorgopulos "Pontus Helenizmi Soykırımı adı verilen bir anıtı törenle açmış, söz konusu törene kükümet yetkilileri, parlamento temsilcileri ile mülki ve askeri erkan da katılmıştı.

Bu açılışın ardından Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamasında, "Sözde "Pontus Helenizmi Soykırımı Anıtı"nın açılmasından derin üzüntü duyduk. Sözde 'Pontus soykırımı' iddialarının hiçbir tarihi ve bilimsel temeli mevcut olmayıp, tarihsel gerçeklerin saptırılmasından ibarettir. Yunan yetkililere ve akademisyenlere iki ülke ilişkilerine zarar verecek bu tür söylemlerle ortaya çıkmaları yerine tarihi olayları objektif şekilde değerlendirmelerini öneririz." ifadelerini kullanmıştı.

Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Yunanlılar Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı ve Kurtuluş Savaşı'ını başlattığı 19 Mayıs 1919'u, Karadeniz kıyısındaki Pontus Yunan varlığının sonu olarak işaret ediyor.

Pontus olarak da adlandırıldığı ileri sürülen bölgede 600 yıldır yaşayan bu insanların, 1914-1923 yılları arasında "katledildiği", "İslam'a geçmeye zorlandığı" ya da Türk-Yunan nüfus değişimi sırasında 1923'te "sürüldüğü" iddia ediliyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler