1. HABERLER

  2. KUZEY AFRİKA

  3. 17 yıl sonra bir ilk: Cezayir Genelkurmay Başkanı Fransa'da
17 yıl sonra bir ilk: Cezayir Genelkurmay Başkanı Fransa'da

17 yıl sonra bir ilk: Cezayir Genelkurmay Başkanı Fransa'da

17 yıl sonra ilk kez bir Cezayir Genelkurmay Başkanı Fransa'ya ziyaret gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Şankariha, pazartesi günü Fransa'yı ziyaret etti.

Böylece, 17 yıl aradan sonra ilk kez bir Cezayir Genelkurmay Başkanı Fransa'yı ziyaret etmiş oldu.

Başkent Paris'teki Askeri Okul'da ağırlanan Şankariha, Fransa Genelkurmay Başkanı Thierry Burkhard ile görüştü.

Burkhard sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ikili arasındaki görüşmeyi "Fransa ve Cezayir orduları arasındaki iş birliğini güçlendiren stratejik bir diyalog" olarak nitelendirdi.

Fransız basınında yer alan habere göre, Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Şankariha'nın söz konusu ziyareti, Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un mayıs ayında Fransa'ya yapacağı olası ziyaret için bir ön hazırlık amacı taşıyor.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, 2023 yılında Fransa'ya bir ziyaret yapacağını söylemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile "karşılıklı bir dostluğa" ve "ortaklığa" sahip olduklarını vurgulayan Tebbun, Macron'u "iki ülkenin ilişkilerini kurtarabilecek bir kişilik" olduğunu belirtmişti.

İlişkilerde 'yeni bir sayfa'

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ağustos ayında Cezayir'e bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu iki ülke arasında yeni bir sayfanın açıldığı yorumlarının yapılmasına yol açmıştı.

Macron, iki ülkenin geçmişi bir kenara bırakıp gelecek yıllar açısından daha dürüst ilişkiler ve iş birliği kurmalarını umduğunu söylemişti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ise, Macron'un ziyaretini, iki ülke arasındaki iş birliğini ve ortaklığı yeniden canlandırmak için kayda değer gördüklerini belirtmişti.

İki lider, gelecekte karşılıklı ilişkilerin daha iyi bir şekilde tesis edilmesinin yanı sıra Fransa'nın Cezayir'deki sömürgecilik dönemindeki faaliyetlerini incelemek üzere ortak bir komitenin kurulacağına dair taahhüt vermişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler