1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 31 Mart seçimlerinden bu yana hangi belediyelere kayyum atandı?
31 Mart seçimlerinden bu yana hangi belediyelere kayyum atandı?

31 Mart seçimlerinden bu yana hangi belediyelere kayyum atandı?

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası doğu ve güneydoğu illerindeki birçok belediyeye kayyum atandı.

A+A-

Aralarında büyükşehir belediye başkanlarının da bulunduğu belediye başkanları görevinden uzaklaştırılarak yerine valilikler ya da İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen 'Belediye başkan vekilleri' atandı. Görevden alınan belediye başkanlarının çoğu ya terör soruşturması kapsamında tutuklandı ya da haklarında başlatılan soruşturma devam ediyor.

31 Mart sonrası kayyumların zaman çizelgesi

Salı günü, HDP'li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ'ın yerine Kaymakam Davut Sinanoğlu kayyum olarak atandı. Zırığ hakkında "suçu ve suçluyu övme", "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

Geçtiğimiz hafta, 22 Ekim günü Van'ın Erciş ilçesinin HDP'li Belediye Başkanı Yıldız Çetin yerine Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu, "Belediye Başkan Vekili" olarak görevlendirildi.

"Terör örgütü PKK/KCK'ya üye olmak, yardım ve yataklık etmek" ve "Terör örgütüne eleman temin etmek" iddialarıyla gözaltına alınan Çetin, aynı gün içerisinde tutuklandı.

18 Ekim'de ise Hakkari Belediyesi ile Nusaybin ve Yüksekova ilçe belediyelerine kayyum atandı.

HDP'li Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz ve Yüksekova Belediye Başkanı Remziye Yaşar, terör soruşturması kapsamında tutuklandı.

Karaman yerine Hakkari Valisi İdlis Akbıyık, Nergiz yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Yaşar yerine ise Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı "Belediye Başkan Vekili" olarak görevlendirildi.

Eylül ayında Erzurum Valiliği, HDP'li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu'nun yerine Kaymakam Mesut Tabakcıoğlu'nu belediye başkan vekili olarak görevlendirdi. "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan verilen 7,5 yıl hapis cezası Yargıtayca onandığı için gözaltına alınan Göksu ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır'daki terör saldırısıyla ilgili tutuklanan HDP'li Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş'ın yerine de Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyum olarak atandı.

Yine Eylül ayında CHP Eskişehir il yönetimine, 45 gün içinde olağanüstü kongreye gitmek üzere mahkeme kararıyla kayyum atandı.

Ağustos ayında Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri başkanları yerine, söz konusu illerin valileri İçişleri Bakanlığınca "başkan vekili olarak" görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "PKK/KCK terör örgütü ve uzantılarının bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkanlarını illegal amaçlar için kullandıkları" iddiasıyla görevden uzaklaştırıldı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, söz konusu illlere belediye başkan vekili olarak atandı.

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, gözaltına alındıktan sonra 22 Ekim'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kayyum nedir?

TDK'ya göre, kayyum belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse anlamına geliyor.

Devletin usulsüzlük yapılan özel kurumlara ya da şirketlere el koyarak atadığı yöneticilere kayyum adı veriliyor.

Kayyum da vasi gibi vesayet organlarından birisi. Mahkeme tarafından atanan kayyumlar atandıkları makamın verdiği yetkileri kullanmaya devam ediyor.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler