1. HABERLER

  2. FİLİSTİN

  3. ABD Dışişleri Bakanı Blinken Filistin'de 'iki devletli çözüm' çağrısı yaptı
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Filistin'de 'iki devletli çözüm' çağrısı yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Filistin'de 'iki devletli çözüm' çağrısı yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede "İki devletli çözümü baltalayacak her türlü harekete karşı" olduklarını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. 

İsrail-Filistin krizinde "masum Filistinlilerin ölümünden duyduğu üzüntüyü" dile getiren Blinken, "Hem Filistinliler hem de İsrailliler evlerinde, topluluklarında ve ibadethanelerinde giderek artan bir güvensizlik duygusu ve korku içindeler" dedi.

İsrail ve Filistin olmak üzere "iki devletli çözümü baltalayacak her türlü harekete karşı" uyarıda bulunan Blinken, "Gerginliği azaltıcı önlemler almanın, şiddeti durdurmanın, gerilimi düşürmenin önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Blinken, "Geçtiğimiz yıl boyunca tırmanan şiddet olaylarında hayatını kaybeden masum Filistinli siviller için üzüntülerimi ifade ederek ve taziyelerimi ileterek sözlerime başlamak istiyorum" diye konuştu. 

235 kişi hayatını kaybetti

AFP'nin İsrail ve Filistin resmi kaynaklarına dayandırdığı rakamlara göre,  2022 yılındaki şiddet olaylarında yaklaşık yüzde 90'ı Filistinli olmak üzere 235 kişi hayatını kaybetti. 

Birleşmiş Milletler'e göre 2022, Batı Şeria'da 2005'ten bu yana yaşanan en ölümcül yıl oldu.

Tel Aviv yönetimi bazı durumlarda kolluk kuvvetlerinin "terörle mücadele" adı altında düzenlediği baskınlarda yanlışlıkla sivilleri öldürdüğünü kabul ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı bölge turuna geçen pazar Mısır'dan başladı; dün de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştü.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler