1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den İran lideri Hamaney'e yaptırım
ABD'den İran lideri Hamaney'e yaptırım

ABD'den İran lideri Hamaney'e yaptırım

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin İran'a yönelik yaptırım uygulaması için yeni bir başkanlık kararnamesi imzaladığını duyurdu.

BBC Türkçe
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik yeni ekonomik yaptırımların ülkenin lideri Ali Hamaney'i de hedef alacağını söyledi.

Beyaz Saray'da yeni ekonomik yaptırımları imzalamadan önce konuşan Trump, bu yaptırımların Amerikan insansız hava aracının düşürülmesine ve "pek çok başka şeye" yanıt olduğunu belirtti.

Tahran'a yönelik baskıyı artırmaya devam edeceklerini söyleyen Trump, "İran'ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi. Yeni yaptırımların İran'n liderlerini finansal araçlarına erişmekten alıkoyacağını savunan Trump, yaptırımın ayrıntıları ile ilgili detay vermedi.

Rusya, ABD'nin İran'a yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklamasından önce, yaptırımları "yasa dışı" ilan etti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Yaptırımları yasa dışı olarak kabul ediyoruz" dedi.

Yaptırım kararında Hamaney'den nasıl bahsediliyor?

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlarla, "İslam Devrimi Muhafızları'nın kötü niyetli bölgesel çalışmalarını yönlendiren" bürokratik yapının tepesinde yer alan sekiz İranlı komutanın hedef alındığını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında İran lideri Hamaney için de ayrı bir bölüm yer alıyor. Buna göre, başkanlık kararnamesinin, İran'ın liderlik kademesinin mali kaynaklara erişiminin engellenmesini hedeflediği belirtiliyor.

İran lideri Ali Hamaney tarafından yapılacak atamalar ve yetkililerin de hedef alınabileceği kaydediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2018 yılında kaleme aldığı bir yazıda, Hamaney'in kişisel servetinin 95 milyar dolar olduğunu ve Devrimi Muhafızları'na kaynak olduğu savundu.

Bu hafta içinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in de yaptırım kapsamın alınacağı duyuruldu.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler