ABD'nin saldırıları Somali'deki çatışmaları daha da şiddetlendiriyor

ABD'nin saldırıları Somali'deki çatışmaları daha da şiddetlendiriyor

ABD'nin çarşamba günü başkent Mogadişu'nun 460 kilometre kuzeybatısındaki Bacadweyne bölgesinde düzenlediği hava saldırısında 5 Eş Şebab mensubunun öldüğü açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Mogadişu yönetiminin topyekün savaş ilan ettiği Eş Şebab'a karşı hava saldırılarını yoğunlaştırdı.

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mogadişu yönetiminin talebi doğrultusunda Eş Şebab'a yönelik hava saldırısı gerçekleştirildiği belirtildi.

Mogadişu yönetiminin talebiyle 15 Şubat'ta Somali'nin kuzey-orta kesiminde bulunan Bacadweyne bölgesinin kırsalında düzenlenen hava saldırısında 5 Eş Şebab savaşçısının öldürüldüğü öne sürüldü.

Bölgenin konumu:

Öte yandan ABD, 10 Şubat'ta Hobyo bölgesinin yaklaşık 45 kilometre güneybatısında gerçekleştirilen saldırı sonucu 12 Eş Şebab mensubunun öldürüldüğünü duyurmuştu.

ABD'nin son dönemde Mogadişu yönetimi güçlerine destek amaçlı Somali'de Eş Şebab'a yönelik saldırılarını artırdığı gözlemleniyor.

ABD Somali'de hava saldırılarını artırıyor

Mogadişu yönetiminin Eş Şebab'a karşı yürüttüğü topyekün savaş stratejisi çerçevesinde ABD'nin cihat yanlısı gruba karşı saldırılarını bu yıl daha da artırması bekleniyordu.

Mogadişu yönetiminin ayrıca ABD'ye Eş Şebab'a karşı daha fazla hava saldırısı gerçekleştirmesi yönünde yoğun baskı yaptığı biliniyor. Hasan Şeyh Mahmud liderliğindeki Mogadişu yönetiminin, ABD'den Eş Şebab'a karşı saldırıları artırmasını ve kapsamını genişletmesini istemesiyle birlikte Washington'un hava saldırılarını artırdığı düşünülüyor.

ABD'nin 2022 yılında Somali'deki hava saldırılarını yüzde 30 oranında artırdığı tespit edilmişti.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Mogadişu yönetimine bağlı askeri güçlerle ortaklık kurmaktan memnuniyet duyulduğu ve güvenlik konusundaki çabalarında Mogadişu yönetimine destek sağlamaya devam edileceği belirtilmişti.

Aralık 2022 tarihinde yapılan açıklama beraberinde ABD'nin Mogadişu yönetimine Eş Şebab'a karşı daha fazla destek sağlaması bekleniyor. 

ABD'nin Mogadişu yönetimi lideri Mahmud'un Eş Şebab'a karşı ilan ettiği 'topyekun savaşta' Mogadişu yönetimine askeri ve güvenlik desteği sağladığı biliniyor.

AFRICOM'a göre, Somali'nin merkez ve güney kesimlerinde daha çok etkinlik alanına sahip Eş Şebab'ın 5 ila 10 bin arasında savaşçısı bulunuyor.

"ABD hava saldırılarındaki sivil kayıplar medyaya yansıtılmıyor"

ABD'nin 2007 yılından bu yana Somali'de Eş Şebab'a karşı hava saldırıları yürüttüğü biliniyor. Washington yönetimi, Eş Şebab'a karşı hava saldırıları düzenlediğini ve bu saldırılarda büyük ölçüde sivil kayıpları yaşanmadığını iddia etse de yerel kaynaklar birçok kez ABD hava saldırılarında sivillerin de kayıp verdiğini duyurmuştu.

ABD'de Kongre Üyesi Sara Jacobs ve Senatör Elizabeth Warren, ABD Savunma Bakanlığına gönderdikleri bir mektupta, insan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının yayımladığı raporlarda, ABD hava saldırıları sonucunda meydana gelen sivil ölümlerine kıyasla Pentagon'un sivil kayıplarını olması gerekenden daha az raporlandığını savunmuştu.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.