Afganistan'dan çekilen ABD askerlerini B-52'ler koruyacak

Afganistan'dan çekilen ABD askerlerini B-52'ler koruyacak

ABD'nin Afganistan'da kullanılmak üzere ağır bombardıman uçakları ve bir uçak gemisini bölgeye konuşlandırdığı bildirildi.

ABD'nin Afganistan'da kullanılmak üzere ağır bombardıman uçakları ve bir uçak gemisini bölgeye konuşlandırdığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamaya göre, 2 adet B-52 ağır bombardıman uçağı, Afganistan'dan çekilme sürecinde Amerikan birliklerini korumak üzere Ortadoğu'ya konuşlandırıldı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, B-52'lerin yanı sıra aynı amaçla bir uçak gemisinin de bölgede tutulacağı kaydedildi.

ABD'nin halihazırda Afganistan'daki toplam askeri varlığı 20 bini aşıyor. Bunların yaklaşık 2 bin 500'ünü resmi askerler, kalanını ise paralı askerler ve diğer sözleşmeli çalışanlar teşkil ediyor. NATO misyonu bünyesindeki diğer yabancı güçlerin resmi askeri personel sayısı ise yaklaşık 7 bin 500.

ABD bombardımanları artacak

ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, geçtiğimiz gün Pentagon'da yaptığı açıklamada, "geri çekilme sürecinde kendilerini Taliban'dan korumak üzere oldukça iyi hazırlandıklarını" ifade etmişti.

Doha Anlaşması'na göre ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi gereken son tarih olan 1 Mayıs'ın ardından ülkede Taliban'ın saldırılara başlayabileceği belirtiliyordu. B-52 hamlesiyle beraber, ABD'nin de bölgede bombardımanlarını artıracağı düşünülüyor.

Doha Anlaşması ve ABD'nin çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı.

2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü.

Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapatmıştı.

15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü.

Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

ABD'de 2021 yılı Ocak ayında göreve başlayan Joe Biden yönetimi, ülkeden Mayıs ayında değil Eylül ayında tamamen çekileceklerini açıkladı.

Anlaşmadaki hükümler

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada, ABD ülkeden 14 ay içerisinde çekileceğini taahhüt etmişti.

Bu kapsamda ABD'nin 2021 yılı Mayıs ayına kadar ülkeden çekilmesi gerekiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.