'Atatürk'e lanet tartışması': Ali Erbaş'ın ifadesi internet sitesinden kaldırıldı

'Atatürk'e lanet tartışması': Ali Erbaş'ın ifadesi internet sitesinden kaldırıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'nın ibadete açıldığı Cuma namazında okuduğu hutbenin 'lanet' kısmı resmi web sitesinden çıkarıldı.

Ayasofya'nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde kılıçla "Fatih Sultan Mehmed Han, göz bebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" demişti.

Erbaş'ın Mustafa Kemal'in de imzasının bulunduğu karara atıf yaparak lanet okuması tartışmaya neden olmuştu.

Erbaş, canlı yayınlanan programdaki okuduğu ifadelere yönelik eleştirilerin ardından Hürriyet gazetesine bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Uğramıştır" demedim, "Çiğnerse lanete uğrar" dedim. Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir."

Son olarak da Diyanet'in resmi web sitesindeki Cuma hutbesinin yazılı olduğu sayfadan 'lanet' kısmı çıkarıldı. Diyanete bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan hutbede artık "lanet" kısmı yer almıyor.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.