BAE Yunanistan'a savaş uçağı gönderdi

BAE Yunanistan'a savaş uçağı gönderdi

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait 9 savaş uçağı, Doğu Akdeniz'de ortak tatbikatlara katılmak üzere Yunanistan'ın Girit Adası'na geldi.

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait 9 savaş uçağının ortak tatbikatlara katılmak üzere Yunanistan'ın Girit Adası'nda bulunan Suda üssüne geldiği belirtildi.

Yunan ordusuna bağlı internet sitesinde yayınlanan bildiride, BAE'nin Yunanistan'a dört F-16, iki C-130 ve üç C-17 nakliye uçağı gönderdiği aktarıldı.

Savaş uçaklarının Doğu Akdeniz'de Yunan güçleriyle beraber tatbikatlara katılması bekleniyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Konstantinos Floros'un BAE'li mevkidaşı Korgeneral Hamad Mohammed Thani Al Rumaithi ile geçtiğimiz perşembe günü görüştüğü bilgisi paylaşıldı. 

Ordunun açıklamasında, ortak tatbikatlar sırasında Yunanistan ve BAE silahlı kuvvetlerinin görevlerini yerine getirmeye hazır olma kapasitelerini ve savaş yeteneklerini geliştirmek için işbirliği uygulanacağı ifade edildi. Ortak tatbikatların "iki ülke arasındaki seçkin ilişkilerin ve işbirliğinin bir sonucu" olduğu belirtilen açıklamada, ayrıca Yunanistan'daki silahlı kuvvetlerin liderleri ile BAE arasındaki yakın temas sonucunda ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Yunanistan ve BAE'nin tatbikat hamlesi, deniz kıta sahanlığının belirlenmesi ve Türkiye'nin Atina'nın kıta sahanlığının bir parçası olarak iddia ettiği bölgelerde petrol ve doğalgaz keşfi yapması, iki ülkeyi Doğu Akdeniz'de gergin bir ortama sürüklenmesinin ardından geldi.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.