Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de dörtlü tatbikat

Yunanistan'dan Doğu Akdeniz'de dörtlü tatbikat

Yunanistan, Fransa, İtalya ve Güney Kıbrıs Doğu Akdeniz'de askeri tatbikat gerçekleştirecek.

Doğu Akdeniz'de tansiyonun yükseldiği dönemde Yunanistan, Fransa, İtalya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından yapılacak tatbikat ile Ankara'ya sondaj faaliyetlerini sonlandırma mesajı verilmesi hedefleniyor.

Her iki ülkenin de Akdeniz'deki askeri varlığını arttırma yoluna gittiği şu günlerde, Yunanistan Savunma Bakanlığının 'Dörtlü İşbirliği İnsiyatifi' (Quadripartite Cooperation Initiative-SQAD) çerçevesinde gerçekleştirilecek olan tatbikat bugün başlayıp cuma gününe kadar sürecek.

Bir süredir artan gerilim

Akdeniz'de bir süredir yasadışı göçmenlerle başlayan ve enerji arama faaliyetleri ile artan bir gerilim yaşanıyor. Temelinde Kıbrıs adası üzerindeki anlaşmazlıkların bulunduğu bu gerilim, tarafların birbirlerine karşı tehditkar ve sert ifadeler kullanması noktasına kadar geldi.

10 Ağustos'tan bu yana Türkiye donanmanın eşlik ettiği sismik araştırma gemilerini bölgede bulunduruyor ve ifa edilen görevler Navtex ile ilan ediliyor. Yunanistan da aynı şekilde kendi enerji arama girişimlerini yapıyor.

Almanya devreye girdi ancak etkisi olmadı

Son olarak Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Atina ve Ankara'ya giderek NATO üyesi bu iki komşu arasındaki sürtüşmeyi yumuşatmaya çalıştıysa da bu girişim şimdilik başarısız olmuş görünüyor.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.