1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. Çin'den Doğu Türkistan halkına seyahat engeli
Çin'den Doğu Türkistan halkına seyahat engeli

Çin'den Doğu Türkistan halkına seyahat engeli

Doğu Türkistan, haftalardır Çin'in "sıfır Covid" politikası kapsamında katı kısıtlamalara sahne oluyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Özellikle ay sonu başlayacak olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) kongresi öncesinde tecrit önlemleri daha da sertleştirildi.

Mevcut uygulamalara seyahat kısıtlamaları da eklendi. 

22 milyon nüfuslu bölgeye tren ve otobüs seferleri çift yönlü askıya alındı. 

Uçuşlardaki yolcu sayısı yüzde 75 kapasiteye düşürüldü.

Ulusal Sağlık Komisyonu, Sincan (Doğu Türkistan) genelinde çarşamba günü sadece 93, perşembe günü ise 97 vaka tespit edildiğini ve bunların da tamamının asemptomatik olduğunu açıkladı. 

ÇKP'nin atadığı bölgesel yöneticiler, Doğu Türkistan'daki Covid vakaları tespit ve kontrol önlemleriyle ilgili sorunları kabul etmekle birlikte kısıtlamaları ne zaman kaldırmayı planladıklarına dair bir açıklama yapmadı.

Doğu Türkistan'da daha önce uygulanan 40 günlük sokağa çıkma yasağı birçok bölge sakininin yetersiz gıda tedarikinden şikayet etmesine yol açmıştı.

"Sıfır-Covid", 16 Ekim'de başlayacak ÇKP Kongresi'nde üçüncü beş yıllık göreve seçilmesi beklenen Komünist Parti lideri Şi Cinping'le özdeşleşmiş durumda. 

Çin'in farklı eyaletlerinde de uygulanan "sıfır-Covid", Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kesim tarafından sert şekilde eleştiriliyor. 

İnsan hakları örgütlerine göre uygulama, insan temel hak ve özgürlüklerine aykırı bulunuyor. 

Nadiren görülen sosyal medyada videolarında Doğu Türkistan genelinde haftalardır katı karantina uygulandığı ve insanların evlerinden çıkamadıkları görülüyor.

Kaynak: Euronews

whtspp.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler