1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Endonezya: Bali gece kulübü bombacısı Patek serbest bırakıldı
Endonezya: Bali gece kulübü bombacısı Patek serbest bırakıldı

Endonezya: Bali gece kulübü bombacısı Patek serbest bırakıldı

2002 Bali saldırılarında kullanılan bombaları yapmakla suçlanan Umar Patek'in serbest bırakıldığı açıklandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Endonezya, 2002 Bali saldırılarında kullanılan patlayıcıları üretmekle suçlanan Umar Patek'i şartlı olarak tahliye etti.

Birleşmiş Milletler tarafından "El Kaide ile bağlantılı" olarak tanımlanan Cemaat İslamiyye'nin üyesi olduğu belirtilen Patek, bomba üreticisi olmak suçlamasıyla 2012 yılında 20 yıl hapse çarptırılmıştı.

Endonezya Hukuk ve İnsan Hakları Bakanlığı, Patek'in çarşamba günü şartlı olarak tahliye edildiğini açıkladı.

Patek'in 2030'a kadar devlet öncülüğündeki 'rehberlik programlarına' katılım sağlaması şart koşuluyor. Programlarda bir cayma işareti göstermesi halinde Patek için verilen şartlı tahliye kararından dönülecek.

Şartlı olarak tahliye edilmesinden önce Umar Patek'e ceza indirimi sağlanmıştı. Patek, Endonezya'nın bağımsızlık günü kapsamında her yıl mahkumlara yapılan af indiriminden yararlanmıştı.

2002 yılında Endonezya'da düzenlenen Bali saldırılarının arkasındaki olduğu iddia edilen Cemaat İslamiyye'nin lideri olarak anılan Ebubekir Beşir de serbest bırakılmıştı.

Ebubekir Beşir, 2002 yılında Endonezya'nın Bali adasında gerçekleştirilen, 88'i Avustralyalı 202 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının arkasındaki "Cemaat İslamiyye" adlı grubun dini lideriydi.

12 Ekim 2002 tarihinde Endonezya'nın Bali adasında Batılıların gittiği iki gece kulübüne ve ABD'nin Konsolosluk ofisine saldırı düzenlenmişti. Saldırının arkasındaki üç isim, İmam Samudra, Amrozi Nurhasyim ve Huda bin Abdulhak, 2008 yılında kurşuna dizilerek öldürülmüştü.

"Eylemde yer almam hataydı"

Umar Patek, kaldığı hapishanede verdiği bir mülakatta, Y kuşağını "radikalizm virüsünden caydırmayı ve kurtarmayı umduğunu" söylemiş, bombalama eyleminde yer almasını da "hata" olarak nitelendirmişti. 

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler