Erdoğan ile Putin görüşmesi: İdlib'de çözüm Soçi Mutabakatı'ndan geçiyor

Erdoğan ile Putin görüşmesi: İdlib'de çözüm Soçi Mutabakatı'ndan geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'deki gelişmelerle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan, Putin ile görüşmesinde, İdlib'de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtti.

Ankara'nın açıklamasına göre Erdoğan, rejimin İdlib'de "dizginlenmesinin" ve insani krizin durdurulmasının şart olduğunu vurguladı. İkilinin yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya'daki gelişmeler de ele alındı.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise Putin'in Erdoğan'a "İdlib bölgesindeki cihatçıların saldırgan tavırları konusunda ciddi endişe duyduğunu" söylediği belirtildi. Duyuruda, "Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine koşulsuz riayet edilmesinin önemine değinildi" ifadeleri yer aldı.

Erdoğan öncesinde Macron ve Merkel ile görüşmüştü

Erdoğan görüşmeden önce yaptığı açıklamada, "Bu akşam ki görüşmenin neticesi bizim oradaki tavrımızı belirleyecektir. Rejim, bu noktada İdlib halkına zulmü durdurmadığı sürece oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz." diye konuşmuştu.

Erdoğan, Putin ile olan görüşmesinden hemen önce de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile üçlü bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı, iki liderin, İdlib ile ilgili dörtlü zirvenin 5 Mart tarihinde, İstanbul'da yapılmasını teklif ettiklerini söyledi.

Ankara-Moskova arasındaki son gerginlikte, Erdoğan'ın "İdlib harekatı an meselesi" açıklamasına Rusya tepki göstermiş, Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Suriye'deki meşru orduya karşı bir Türk askeri operasyonu olabilecek en kötü seçenektir," ifadelerini kullanmıştı.

BM ve AB'den ateşkes çağrısı

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de devam eden çatışmaların 'kan banyosuyla' bitmesinden endişe duyduğunu açıklayarak, taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği (AB) de Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib'deki askeri saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirterek, tüm taraflara silahlı çatışmaları derhal durdurması çağrısında bulundu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.