Erdoğan-Sisi görüşmesinin ardından Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni dönem

Erdoğan-Sisi görüşmesinin ardından Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye ve Mısır arasında kamuoyundan gizli olacak şekilde diplomatik kanallar aracılığıyla görüşmelerin başladığı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'nin Katar'da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası'nın açılışında yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında kamuoyundan gizli diplomatik kanalların açıldığı belirtildi. 

Reuters haber ajansının isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırdığı bilgiye göre iki ülkenin istihbarat heyetleri hafta sonu Mısır'da bir araya geldi.

Ajansın görüş aldığı bir ikinci kaynak da taraflar arasında "önemli" görüşmelerin başladığını bildirdi. İsmi açıklanmayan Türk yetkili iki ülkenin kısa süre içinde askeri, siyasi  ticari konularda görüşmelere başlamaya hazır olduğunu ifade etti.

"Yeni büyükelçiler atanabilir"

Reuters'a bilgi veren Türk yetkili görüşülecek konular arasında Türkiye'nin Libya ile yaptığı deniz mutabakatı, enerji projeleri, hidrokarbon araştırma çalışmaları ve Akdeniz'de boru hattı gibi konuların da bulunduğuna işaret etti. 

Yetkili ayrıca büyükelçi atamaları ve Erdoğan ile Sisi'yi yeniden bir araya getirecek bağlantıların yakında geleceğini kaydetti ve Türkiye'nin yaklaşımının Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'la ilişkileri yeniden canlandırma gayretlerinin bir yansıması olacağının altını çizdi.

Nitekim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün yapılan bir basın toplantısında önümüzdeki aylarda Kahire ile tam diplomatik bağların kurulabileceği ve büyükelçilerin karşılıklı olarak yeniden atanabileceğini belirtti. 

Çavuşoğlu "Bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişareler yakında tekrar düzenlenebilir. Önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması olabilir." diye konuştu.

Türkiye'deki Mısırlı medya kuruluşları

Diğer yandan Mısırlı bir başka istihbarat yetkilisi, heyetlerin Kahire'de ortak güvenlik konularında görüşlerin nasıl yakınlaştırılabileceği hususunu da görüştüklerini bildirdi. Bu konuların merkezi Türkiye'de bulunan ve Sisi hükümetine muhalif  Müslüman Kardeşler'le bağlantılı medya kuruluşlarını da içerdiği ifade edildi.

İki ülkenin üst düzey dışişleri yetkililerinin geçen yıldan bu yana Mısır, İsrail ve Suudi Arabistan'la ilişkilerin yumuşatılması bağlamında yürüttüğü görüşmeler kapsamında Ankara, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'e muhalif yayın kuruluşlarının eleştiri tonunun düşürülmesi tavsiyesinde bulunduğu ileri sürülmüş, ardından, Müslüman Kardeşler'in televizyon kanalı 'Mekameleen' Türkiye'deki yayınlarını durdurma kararı aldıklarını ve stüdyolarını başka bir ülkeye taşıyacaklarını duyurmuştu.

Erdoğan: Bakanlarımızla bu süreç devam edecek

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik bağlar Sisi'nin 2013 yılında Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Mursi'yi devirerek devlet başkanlığı koltuğuna oturması sonrasında kopmuştu. Erdoğan ve Sisi'nin geçtiğimiz hafta Katar'da yaptığı görüşmenin ikili ilişkiler için yeni bir başlangıcı simgelediği belirtiliyor.

Erdoğan hafta sonu katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada "siyasette küslük olmaz" vurgusu yapmış ve Sisi ile olan görüşmesine ilişkin "Son dönemde, bir 9 yıllık süreç içerisinde bir sıkıntı yaşadık. O akşam özellikle de Katar Emiri'nin araya girişiyle bu adımı attık. O sıkıntıyı aştıktan sonra da bir yarım saat 45 dakika kadar biz Sayın Sisi ile dar kapsamlı bir görüşme yaptık. 'Şimdi alt düzeyde bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonra da biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim, tüm derdimiz, sizlerle Türkiye arasındaki bu kırgınlığı, dargınlığı gidermek. Akdeniz'de Türkiye-Mısır arasında böyle bir sıkıntı yaşanmaması gerekir' dedik. Çok farklı bazı şeyler daha aramızda konuştuk. Daha sonra da aldığım bilgi, haberler çerçevesinde kendisi de bu görüşmeden çok mutlu olmuş, aynı mutluluk temennisini biz de ilettik. Şimdi süreç başladı, bakanlarımızla bir süreç devam edecek." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Euronews

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.