1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan'dan Fransa'ya Doğu Akdeniz tepkisi: Senin orada ne işin var?
Erdoğan'dan Fransa'ya Doğu Akdeniz tepkisi: Senin orada ne işin var?

Erdoğan'dan Fransa'ya Doğu Akdeniz tepkisi: Senin orada ne işin var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'de doğal gaz kaynaklarıyla ilgili yaşanan krizle ilgili 'Talimat vermişler, tutuklatacaklarmış, avucunuzu yalarsınız' ifadelerini kullandı.

A+A-

İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki Türk gemileri ile ilgili, "Birileri kaşını gözünü oynatırsa biz de bütün fırkateynlerimizle beraber, gerektiğinde uçaklarımızla, hemen o gemilerimizin yanında yerimizi alıyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadesinde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kıbrıs hükümetinin Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetleri yürüten Türk gemisi mürettebatına yönelik tutuklama emri çıkartması hakkında "Talimat vermişler, tutuklatacaklarmış o gemilerdeki personeli, avucunuzu yalarsınız." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği üyesi 7 güney Avrupa ülkesinin devlet veya hükümet başkanları, 14 Haziran'da Malta'da yapılan zirve sonrasında doğalgaz kaynaklarıyla ilgili yaşanan krizde Kıbrıslı Rumlara destek verdiklerini açıklamışlardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tepki

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'nin bu aramalardan çekilmesi talebiyle ilgili olarak: "Sen ne diyorsun? Senin orada ne işin var bir defa? Biz buralara kıyıdaşız. Biz Kıbrıs'ta garantörüz, Yunanistan garantör, İngiltere garantör. Peki sen nesin? Senin orada hiçbir hüviyetin yok. Total şirketi adına sen böyle bir açıklama yapıyorsan o zaman vekaletini göster. Demek ki Cumhurbaşkanlığını bırakmış avukatlığa başlamışsın. Ama Tayyip Erdoğan konuştuğu zaman garantör ülke olarak konuşuyor. Yunanistan konuşursa garantör ülke olarak konuşur, İngiltere konuşursa garantör ülke olarak konuşur. Sen ne olarak konuşuyorsun ve biz yükümüzün ağırlığını iyi biliyoruz ama sen bu yükün farkında değilsin." diye konuştu.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler