1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Esed rejimi Arap Birliği'ne dönüyor
Esed rejimi Arap Birliği'ne dönüyor

Esed rejimi Arap Birliği'ne dönüyor

Arap Birliği üye ülkelerinin Esed rejiminin birliğe 'şartlı' olarak dönüşünü kabul ettiği öne sürüldü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Esed rejimi uzun süren tartışmaların ardından yeniden Arap Birliği'ne dönüyor.

Arap Birliği'nin bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirdiği toplantının ardından rejimi yeniden birliğe kabul ettiği ifade edildi.

Arap Birliği Sözcüsü, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Esed rejiminin Arap Birliği'ndeki Suriye koltuğunu alması ve birliğe geri dönmesi yönündeki kararın kabul edildiğini kaydetti.

Resmi açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Arap ülkelerinin Esed rejiminin Arap Birliği'ne 'şartlı' şekilde geri dönüşünü kabul ettiği iddia edildi.

The National News'in haberine göre, konu hakkında bilgi sahibi olan bir Mısırlı diplomat, dışişleri bakanlarının Arap Birliği'nin genel merkezi Kahire'de basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından konuştu. Toplantıya ilişkin resmi bildirinin bugün akşam saatlerinde yayımlanması bekleniyor.

Esed rejiminin Arap Birliği'ne 'şartlı' bir şekilde geri dönüşüne dair kararın, birliğin üye ülkelerine bağlı dışişleri bakanlarının pazar günü Kahire'de gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda alındığı kaydedildi.

Mısırlı üst düzey yetkili, bu koşulları şöyle sıraladı:

- Suriyeli sığınmacıların herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalmadan ülkelerine geri dönüşü
- Seçimlerle neticelenecek siyasi bir sürecin başlatılması
- Suriye'den komşu ülkelere uyuşturucu kaçakçılığına son verilmesine dair adımlar atılması

Bilhassa son dönemde Suudi Arabistan öncülüğünde bazı Arap ülkelerin Esed rejimini birliğe geri dönüşünü kabul ettiği görüşünde olduğu ifade ediliyordu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, Esed rejiminin yakın zamanda Arap Birliği'ne yeniden kabul edilebileceğini ancak ülkedeki mevcut çatışma ortamı gibi bazı zorluklarla karşı karşıya kalındığını söylemişti.

Safadi, 22 üyeli Arap Birliği'ndeki ülkelerin büyük bir kısmının Esed rejiminin birliğe dönüşünü desteklediğini belirtmişti.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler