Finlandiya 'IŞİD mensuplarının çocuklarını' kabul etmeye hazırlanıyor

Finlandiya 'IŞİD mensuplarının çocuklarını' kabul etmeye hazırlanıyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin IŞİD’e katılan Fin vatandaşlarının çocuklarını almak için çalışmaların başladığını belirtti.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, pazartesi yaptığı açıklamada IŞİD’e katılmak için Suriye’ye giden Fin vatandaşlarının çocuklarını “en kısa zamanda” ülkeye kabul edeceğini açıkladı.

Finlandiya, Suriye’nin kuzeydoğusundaki El Hol kampında tutulan IŞİD’le bağlantısı olan yurttaşlarının ülkeye geri dönmesine izin verilip verilmemesi konusunda bir süredir tartışma yürüten Avrupa Birliği üye ülkelerinden biriydi. 

Fin medyası El Hol kampında bulunan 11 Fin kadının 30’dan fazla çocuğu olduğunu aktardı. Öte yandan geçen hafta göreve başlayan Finlandiya’nın 5 partili koalisyon hükümeti, kadınların ülkeye dönmesine izin verilip verilmemesi konusundaysa görüş ayrılığına düşmüş durumda. 

Başbakan Marin’in Sosyal Demokrat Partisi’nin koalisyon ortağı Merkez Parti, IŞİD’lilerle evlenen kadınların ülkeye dönmesine izin verilmesine karşı çıksa da çocukların geri dönmesini destekliyor. 

Merkez Parti, IŞİD’le bağlantısı olan kişilerin ülkeye dönmesinin ülkenin güvenliğini tehlikeye atabileceğini söyleyen muhalefetteki milliyetçi Gerçek Finler Partisi’nin oylarını artırmasından endişe duyuyor. 

Marin, koalisyondaki görüş ayrılığını çözmek için hükümetin her bir vakayı kendi esasına göre değerlendirmeye kadar verdiğini söyledi. 

Çocuklarla birlikte bazı kadınların da ülkeye dönmesine izin verme konusunda açık kapı bırakan Marin, “Yetkililerin adımlarının amacı tüm koşullarda çocukların çıkarlarını korumak” dedi. 

Reuters’ın aktardığına göre, El Hol kampını kontrol eden Suriyeli Kürtlerin, çocukları anneleri olmadan geri göndermeye karşı çıkması nedeniyle, sadece çocukların ülkeye dönmesine izin verilmesi muhtemel görünmüyor.

Daha önce Merkez Parti lideri ve ekonomi bakanı Katri Kulmuni de, IŞİD'le bağlantılı kişilerin ülkeye dönmesine izin verilip verilmemesi konusunda Instagram hesabından açtığı anket nedeniyle eleştirilmişti. Kulmuni daha sonra hassas konuya dair sosyal medyayı kullandığı için özür dilemişti. 

Marin hükümeti konuya dair salı günü parlamentoda sorgulamayla karşılaşacak. 

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.