1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Fransa Orta Afrika'dan çekiliyor
Fransa Orta Afrika'dan çekiliyor

Fransa Orta Afrika'dan çekiliyor

Son yıllarda Afrika'da yerel güçlerle ilişkileri bozulan Fransa, bu kıtada bulunan askeri varlığını kademeli olarak azaltıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mali'deki işgalini sonlandırmasının ardından Fransa yönetimi, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden de çekilme kararı aldı.

Fransa'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, başkent Bangui'de bulunan Bangui-MPoko havaalanında kalan son askeri birliğini yakın zamanda çekeceğini duyurdu.

Tarih henüz netleşmese de 2022 yılı bitiminden önce Fransa'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'nden çekilmesi bekleniyor.

Fransa'nın Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Rusya askeri varlığının genişlemesinden dolayı çekileceği ifade ediliyor.

Yevgeny Prigozhin'in kurucusu olduğu Wagner Rus paralı askerlerinin bir süredir Orta Afrika Cumhuriyeti'nde faaliyetlerde bulunduğu bildiriliyor.

Fransa, bu durum üzerine Orta Afrika Cumhuriyeti ile olan askeri iş birliğini dondurmuştu.

Ülkedeki silahlı gruplardan 'Değişim için Yurtseverler Koalisyonu' (CPC) mayıs ayında Wagner birliklerini pusuya düşürmüş ve 2 Rus paralı asker öldürülmüştü.

Orta Afrika Cumhuriyeti yetkilileri, Rusya ile askeri anlaşmalar yapıldığını ve bu kapsamda Rus eğitmenlerin orduya yönelik eğitimler verdiğini kabul ederken, bir yandan da Rus özel güvenlik şirketlerinin varlığını reddediyor.

Kaynak: Mepa News

katki.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler