1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. "G20 Zirvesi için Arjantin'e gelecek Veliaht Prens'i yargılayın"
"G20 Zirvesi için Arjantin'e gelecek Veliaht Prens'i yargılayın"

"G20 Zirvesi için Arjantin'e gelecek Veliaht Prens'i yargılayın"

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arjantin’den, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve Yemen’de devam eden operasyonlarla ilgili olarak, Veliaht Prens hakkında dava açılmasını talep etti.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Arjantin anayasası uluslararası savaş suçları ve işkence gibi konularda dava açılmasına olanak tanıyor. Anayasada yer alan söz konusu madde, mahkemeye suçların nerede işlendiğine bakılmaksızın araştırılması ve soruşturulması hakkını veriyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, başvurunun Arjantin’deki Federal Yargıç Ariel Lijo’ya gönderildiğini açıkladı. Yargıçın ofisinden henüz başvuruya dair bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sarah Leah Whitson, Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Arjantin’de bu başvuruyu yapmalarının nedenini, Prens Selman’ın Arjantin’in Buenos Aires şehrinde yapılacak G20 zirvesine katılacak olması olarak açıkladı. Whitson, “Arjantin’de bu başvuruyu yaptık ve savcılığın Veliaht Prens Selman’ın Yemen’deki olası savaş suçları ve işkencelerle, Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolünün sorgulamasını umuyoruz” diye konuştu.

"Olasılığı düşük"

Arjantin medyasına açıklamalarda bulunan adalet bakanlığı kaynaklarıysa davanın kabul edilme olasılığının düşük olduğunu söylüyorlar.

Arjantin mahkemesinin benzer durumlarla ilgili en bilinen kararı, 1998 yılında Şili eski diktatörü Augusto Pinochet’nin Londra’da yakalanmasıyla ilgili kararı olmuştu. Yargıç Baltasar Garzon Pinochet’nin yakalanmasına hükmetmişti.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayetinden haberdar olduğu ve yönlendirdiği konusunda uluslararası kamuoyunda oluşan algıya hali hazırda ABD Başkanı Donald Trump soğuk yaklaşıyor. Trump Suudi Arabistan-ABD ilişkilerinin bu gerekçeyle bozulmasının anlamsız olacağını söylemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler